Επιμελητηρίο

Αθλητικά

Ανέβηκε

στις

Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στην Τούμπα! Έξι στα έξι οι Πράσινοι που παρέμειναν στην κορυφή 1
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πέτυχε στην Τούμπα ο Παναθηναϊκός που συνέχισε το εντυπωσιακό νικηφόρο σερί του στη Super League. Οι Πράσινοι μολονότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ απ’ τον ΠΑΟΚ χάρη στο γκολ του Ολιβέιρα, με δύο τέρματα στο β’ ημίχρονο του φορμαρισμένου Αϊτόρ που έφτασε τα επτά στο πρωτάθλημα, επικράτησαν με 2-1 και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας το απόλυτο των νικών έπειτα από έξι αγωνιστικές.

Το ντέρμπι άρχισε με εξαιρετικό ρυθμό και τις δυο ομάδες έπειτα από ένα δεκάλεπτο να ανεβάζουν ταχύτητα και να κυνηγούν το γκολ. Ο Παναθηναϊκός απείλησε για πρώτη φορά στο 12′ με τον Αϊτόρ και ο ΠΑΟΚ στο 17′ με τον Ολιβέιρα, ο οποίος τελικά βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο αμέσως επόμενο λεπτό. Στο 18′ ο Αουγκούστο με ένα μαγικό άγγιγμα πέρασε την μπάλα κάτω απ’ τα πόδια του Σένκεφελντ βγάζοντας απίθανη ασίστ για τον Πορτογάλο φορ, ο οποίος εκτέλεσε άψογα για το 1-0.

Οι Πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά το σουτ του Σπόραρ στο 37′ κατέληξε στην αγκαλιά του Κοτάρσκι, ενώ πριν από το φινάλε του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ απείλησε με κεφαλιά του Κούρτιτς.

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου φτάνοντας στην ισοφάριση. Στο 51′ ο Πέρεθ έβγαλε μακρινή μπαλιά για τον Αϊτόρ, ο οποίος βγήκε απέναντι απ’ τον Κοτάρσκι, τον απέφυγε και πλάσαρε σε άδειο τέρμα για το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ είχε μια καλή στιγμή για να πάρει καλά το προβάδισμα στο 63′ αλλά το σουτ του Αουγκούστο μέσα απ’ την περιοχή κατέληξε ελάχιστα άουτ. Και ο Παναθηναϊκός στο 73′ έκανε την ολική ανατροπή. Στο 69′ ο Κοτάρσκι έκανε έξοδο και βρήκε άθελά του με τη γροθιά του τον Σπόραρ, ο οποίος γκρεμίστηκε. Ο διαιτητής, έπειτα από παρέμβαση του VAR είδε το βίντεο και έδωσε πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Αϊτόρ για το 1-2.

Τα τελευταία λεπτά ήταν αγωνιώδη και με μεγάλη ένταση. Ο ΠΑΟΚ πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης αλλά οι Πράσινοι το απέφυγαν. Στις καθυστερήσεις το… δράμα κορυφώθηκε καθώς ο Αυστριακός διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε ανατροπή του Κωνσταντέλια απ’ τον Μάγκνουσον. Ωστόσο, ο ρέφερι κλήθηκε απ’ το VAR για να δει τη φάση στο βίντεο, αποφασίζοντας τελικά να πάρει πίσω την αρχική του απόφαση. Στον χρόνο που απέμεινε δεν άλλαξε κάτι και οι Πράσινοι πανηγύρισαν την έκτη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα παραμένοντας βεβαίως στην κορυφή.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (85′ Κωνσταντέλιας), Βιεϊρίνια (77’ Τσαούσης), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Κούρτιτς (86’ Γκορντεζιάνι), Αουγκούστο, Ντάντας (76’ Ελ Καντουρί), Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ, Ολιβέιρα (57’ Μπίσεσβαρ).

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Σάντσες, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Ρουμπέν, Κουρμπέλης, Τσέριν, Μπερνάρ (90′ Γκάνεα), Αϊτόρ (94′ Σάρλια), Σπόραρ (85’ Ιωαννίδης).