Super League: «Ντέρμπι» για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ η δεύτερη θέση των play off

Super League: «Ντέρμπι» για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ η δεύτερη θέση των play off 1
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Super League play off

Άκρως ενδιαφέρουσα αποδεικνύεται η μάχη για τη δεύτερη θέση του «πρωταθλήματος» που δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League.

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έπειτα από τρεις αγωνιστικές στη διαδικασία των play-off της Super League ισοβαθμούν πλέον στους 56 πόντους, με τους «κιτρινόμαυρους» έπειτα από την εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στον Άρη να χάνουν πολύ γρήγορα το πλεονέκτημα που απέκτησαν την προηγούμενη αγωνιστική.

Κερδισμένη η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα που μετά τη δύσκολη επικράτηση επί του ΟΦΗ έπιασε την Ένωση.

ΑΕΚ-Άρης 2-2

Ο Άρης δεν λύγισε από τους τραυματισμούς μέσα στο ματς και έμεινε όρθιος στο ΟΑΚΑ, μένοντας στο 2-2 με την ΑΕΚ! Κάπως έτσι, οι Θεσσαλονικείς επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να πιάσει την Ένωση στη δεύτερη θέση και έστειλαν… μήνυμα ενόψει της ρεβάνς της Τετάρτης στο Κύπελλο στο «Κλ. Βικελίδης».

Επεισοδιακό ματς με πολύ ένταση, μονομαχίες, δύο πέναλτι, πέντε VAR και τραυματισμούς που εν τέλει δεν έβγαλε νικητή. Δύο φορές προβάδισμα για τον Άρη, μία με πέναλτι του Γκάμα και μία με κεφαλιά του Μαρτίνες, αλλά η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και απάντησε δις με τους Αραούχο και Ολιβέιρα (πέν.).

ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 3-1

Αν και δεν έθελξε με την απόδοσή του, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη και τους πρώτους τρεις βαθμούς του στα πλέι-οφ, καθώς επικράτησε του μαχητικού ΟΦΗ με 3-1 στην Τούμπα, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής.

Οι Κρητικοί «κλείδωσαν» τον αντίπαλό τους στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά του, όπου ο Ελ Καντουρί είχε δοκάρι στο 40’, ενώ «χτύπησαν» με το… καλημέρα στην επανάληψη και το γκολ του Νέιρα στο 49ο λεπτό.

Ωστόσο, οι περσινοί νταμπλούχοι είδαν τον Τζόλη να μπαίνει αλλαγή στο 55’ και να ισοφαρίζει με… γκολάρα τρία λεπτά μετά, για να έρθει η… λύτρωση δια ποδός Άκπομ από την άσπρη βούλα με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Νάστο και δόθηκε μέσω VAR, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ενώ ο Ελ Καντουρί βρήκε δίχτυα στο… 100’ για να διαμορφώσει το τελικό 3-1