Επιμελητηρίο

Αθλητικά

Ανέβηκε

στις

Euroleague: Παραδόθηκε στην παράταση ο Παναθηναϊκός, ήττα με 97-89 από την Μπαρτσελόνα 1
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Οι… λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά στο «Palau Blaugrana», με τον μαχητικότατο Παναθηναϊκό να αποχωρεί ηττημένος στην παράταση, αλλά καταχειροκροτούμενος για την εξαιρετική του εμφάνιση, παρά τα… προβλήματα που προέκυψαν.

Οι «πράσινοι» έπεσαν με το τελικό 97-89 (75-75κ.α.) από την Μπαρτσελόνα, για την 4η αγωνιστική της Euroleague, βλέποντας το ρεκόρ του να υποχωρεί σε 1-2. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους (3-1).

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα είχε σε μεγάλη μέρα τον Φόστερ που έβαλε 24 πόντους και έβρισκε λύσεις και από τους Μήτογλου (16π., 12 ριμπάουντ) και Σαντ Ρος (17π.), ενώ ο Νέντοβιτς (15π.) μάλλον άργησε να πάρει μπρος.

Όπως και να έχει, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάνει ντέρμπι το ματς και να διεκδικεί ως το τέλος του 40λέπτου τη νίκη, απέναντι σε μια Μπαρτσελόνα που είχε για καλύτερους τους Ντέιβις (20π, 5 ριμπάουντ) και Χίγκινς (22π.), ενώ πήρε σημαντικές «ανάσες» από τον Χάνγκα, ο οποίος έβαλε δύο τρίποντα στα τελευταία λεπτά.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Καταλανοί έχουν τρεις νίκες σε τέσσερα ματς, ενώ οι πράσινοι έχουν μία νίκη και δύο ήττες, περιμένοντας να δουν τι θα γίνει με τον αγώνα κόντρα στη Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-35, 58-58, 75-75 κ.α., 97-89