Μεσσηνία
Το Καλαματιανό καρναβάλι ψάχνει το μέλλον του!!!
![](https://www.kalamatatimes.gr/wp-content/uploads/2018/10/new-logo-1-150x75.png)
Ανέβηκε
5 έτη πρινστις
από
Kalamata Times![Το Καλαματιανό καρναβάλι ψάχνει το μέλλον του!!! 11 Το Καλαματιανό καρναβάλι ψάχνει το μέλλον του!!! 1](https://www.kalamatatimes.gr/wp-content/uploads/2019/11/karnavali.jpg)
![Το Καλαματιανό καρναβάλι ψάχνει το μέλλον του!!! 12 https://www.navarinochallenge.com/](https://www.kalamatatimes.gr/wp-content/uploads/2024/07/728_90.gif)
Το Καλαματιανό καρναβάλι ψάχνει το μέλλον του!!!
Το Καλαματιανό καρναβάλι ξεκίνησε φιλόδοξα το 2013. Μια χρονιά μέσα στην κρίση, αλλά όπως αποδείχθηκε το timing ήρθε την κατάλληλη στιγμή. Η αποδοχή ήταν τεράστια. Από τότε έγιναν πολλά. Το Καλαματιανό καρναβάλι πλήγωσε τους εμπνευστές του και τους καρναβαλιστές που έσυραν την άμαξα για να ξεκινήσει μέσα σε πολύ αντίξοες συνθήκες. Πέρασε στα χέρια υπηρεσιακών παραγόντων που απλά διεκπεραίωναν μια αποστολή που ίσως δεν ήθελαν και ήταν έξω από την ‘’αισθητική ‘’τους. Σε 7 διοργανώσεις το Καλαματιανό καρναβάλι άλλαξε 5 υπευθύνους επικεφαλής. Η ιστορία γράφτηκε αλλά πρέπει να συνεχιστεί και μάλιστα με ανοδική πορεία.
Γράφει ο Νίκος Κουρής
Φίλος του Καλαματιανού Καρναβαλιού
Το παρόν κείμενο δεν έχει σκοπό να κοιτάξει προς τα πίσω, όχι για να αποφύγει την κριτική (που έτσι κι εξ άλλου έχει γίνει από την ίδια την κοινωνία), αλλά γιατί ο υπογράφων πίστευε και πιστεύει ότι το Καλαματιανό καρναβάλι μπορεί να είναι ένας θεσμός με πολλαπλές διαστάσεις και αντίστοιχα οφέλη για τους Καλαματιανούς.Ας κοιτάξουμε το αύριο. Πέρα από το αυτονόητο και συνάμα ουσιαστικό περιεχόμενο της χαράς των συμμετεχόντων, το καρναβάλι είναι «μια αστεία υπόθεση η οποία απαιτεί σοβαρή διοργάνωση». Η επιτυχία του μπορεί να είναι ένα εργαλείο εξωστρέφειας και ανάδειξης των συγκριτικών πλεονεκτημάτων της πόλης μας, που ψάχνει ακόμα ένα destination management. Με άλλα λόγια τι τουριστικός προορισμός θέλει (αν θέλει) να γίνει η Καλαμάτα. Το καρναβάλι προσφέρει αυτή τη δυνατότητα, αποτελώντας ένα ελκυστικό τουριστικό προϊόν στη νεκρή τουριστικά εποχή του χειμώνα. Παράλληλα να δείχνει και να αποδεικνύει ότι εκτός από λαϊκό και μαζικό, μπορεί να έχει πολιτιστικά στοιχεία που το διαφοροποιούν από άλλα αντίστοιχα που διεξάγονται με μεγάλη επιτυχία σε όλη την Ελλάδα.
Η προσπάθεια της διοργάνωσης του 8ου Καλαματιανού καρναβαλιού ξεκίνησε. Το 2020 ίσως είναι η πιο κομβική χρονιά. Μικρή πόλη η Καλαμάτα όλοι γνωριζόμαστε. Ας δούμε όλοι μπροστά. Η διάθεση να αλλάξουν οι συνθήκες και το πλαίσιο διεξαγωγής φανερώνει τις όποιες αστοχίες, τις αρρυθμίες και βέβαια τα αποτελέσματα που ήταν κατώτερα του αναμενόμενου σε όλα τα επίπεδα: συμμετοχής καρναβαλιστών, εκδηλώσεων κλπ. Θα προσέθετε μάλιστα κάποιος, το δυσδιάκριτο οικονομικό αποτύπωμα τόσο στο ταμείο του Δήμου Καλαμάτας όσο και της τοπικής οικονομίας ευρύτερα.
Οι προθέσεις δείχνουν θετικές και προς τη σωστή κατεύθυνση. Κάποια λάθη έγιναν και τώρα με το καλημέρα, αλλά ποιος είναι αλάνθαστος; Η κακή κληρονομιά, η πίεση του χρόνου και η αρνητική ψυχολογία έχουν παίξει τον ρόλο τους. Για αυτό ας είμαστε επιεικείς και ας δούμε την αναδιοργάνωση που επικαλούνται οι υπεύθυνοι με θετική διάθεση.
Η μεγαλύτερη δυνατόν συμμετοχή είναι ίσως το καλύτερο φάρμακο στο ‘’πληγωμένο’’ Καλαματιανό καρναβάλι. Η αποδοχή της αναγκαιότητας και τα οφέλη που προσφέρει ας είναι το εφαλτήριο ώστε το 8ο Καλαματιανό καρναβάλι να κοιτάξει μόνο το αύριο. Η πρόσκληση για συμμετοχή σε μια ανοιχτή διαβούλευση ( έστω με κενά και παραλείψεις που μπορούν άμεσα να διορθωθούν, δεν πρέπει να σταθούν εμπόδια). Τώρα είναι η στιγμή να ακουστούν πολλές φωνές που μέσα από καλοπροαίρετη διάθεση, κουβέντα και νέες προτάσεις θα οδηγήσουν σε έναν πιο ασφαλή δρόμο για την επιτυχία του. Πρώτο μέλημα πρέπει να είναι η αλλαγή της ψυχολογίας όλων: καρναβαλιστών, οργανωτών, επαγγελματιών, υποστηρικτών και απλών φίλων του καρναβαλιού.
Συμπέρασμα: Το Καλαματιανό καρναβάλι αξίζει να υπάρχει, να μεγαλώσει και να αποτελεί έναν ισχυρό θεσμό που δίνει προστιθέμενη αξία στην Καλαμάτα μας. Πρέπει να έχει τουλάχιστον μια καλή ευκαιρία για να δείξει και να αποδείξει ότι βρίσκεται – επιτέλους –στη σωστή πορεία. Ας είμαστε αρωγοί και συμπαραστάτες με όποιον τρόπο επιλέξει ο καθένας από μας.
Το Καλαματιανό καρναβάλι ψάχνει το μέλλον του. Ας είμαστε εκεί !!!
Το Καλαματιανό καρναβάλι ψάχνει το μέλλον του!!!
![Το Καλαματιανό καρναβάλι ψάχνει το μέλλον του!!! 13 https://pralina.gr/](https://www.kalamatatimes.gr/wp-content/uploads/2024/07/pralina_banner-page-001.jpg)
![Το Καλαματιανό καρναβάλι ψάχνει το μέλλον του!!! 14 spourgitis](https://www.kalamatatimes.gr/wp-content/uploads/2024/03/spourgitis.png)
![Το Καλαματιανό καρναβάλι ψάχνει το μέλλον του!!! 15 sesami](https://www.kalamatatimes.gr/wp-content/uploads/2023/03/sesamianigif.gif)
![Το Καλαματιανό καρναβάλι ψάχνει το μέλλον του!!! 16 kafemauroeidis](https://www.kalamatatimes.gr/wp-content/uploads/2022/02/apolausi_banner_1200.jpg)
Ενδιαφέρουσες Ειδήσεις
-
Καλαματιανό Καρναβάλι 2024: Ξεφάντωσαν μέσα στη βροχή οι καρναβαλιστές
-
4ήμερο εκδηλώσεων του 11ου Καλαματιανού Καρναβαλιού
-
Το Σάββατο η νυχτερινή παρέλαση του Καλαματιανού Καρναβαλιού «ΑυτοΦωτιστείτε»
-
Συνεχίζονται οι Αποκριάτικες εκδηλώσεις στον Δήμο Καλαμάτας
-
Με αποκριάτικη ποδηλατάδα, το Γαϊτανάκι και άλλες αποκριάτικες εκδηλώσεις το Σαββατοκύριακο
-
Όλα έτοιμα για την τελετή έναρξης του 11ου Καλαματιανού Καρναβαλιού (βίντεο)
-
Αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη του 11ου Καλαματιανού Καρναβαλιού
-
Ξεκινούν οι καρναβαλικές εκδηλώσεις με street party στο Ιστορικό Κέντρο την Κυριακή
-
11ο Καλαματιανό Καρναβάλι με live show από τον Tonis Sfinos και ΚΑΛΑΜΑΤΑpass…
-
Καλαματιανό Καρναβάλι 2023: Νυχτερινή παρέλαση γεμάτη χρώματα και κέφι (photos+video)
-
Απόψε η νυχτερινή αποκριάτικη παρέλαση και Κυριακή το αποκορύφωμα του 10ου Καλαματιανού Καρναβαλιού
-
Έναρξη 10ου Καλαματιανού Καρναβαλιού 2023 #special_edition
-
Αύριο Παρασκευή η τελετή έναρξης του 10ου Καλαματιανού Καρναβαλιού
-
Όλα έτοιμα για το 10ο Καλαματιανό Καρναβάλι #Special_Edition
-
Ο κόσμος της Καλαμάτας απόλαυσε και διασκέδασε με το τριήμερο αποκριάτικων εκδηλώσεων
-
Απόκριες στην Καλαμάτα: Κατασκεύασαν χαρταετό και χόρεψαν το παραδοσιακό γαϊτανάκι
-
Σειρά εκδηλώσεων για τις Αποκριάτικες εκδηλώσεις 2022 στην Καλαμάτα
-
Τεστ DNA για Μαργαρίτα Θεοδωράκη και Νίκο Κουρή στις 25 Οκτωβρίου
-
«Βόμβα» από την ανιψιά του Μίκη Θεοδωράκη «Το ήξερε όλη η οικογένεια. Άλλωστε και η ομοιότητα είναι μεγάλη»
-
Δείτε την έναρξη του 9ου Καλαματιανού Καρναβαλιού (video)
-
Τo πρόγραμμα του 9ου Καλαματιανού Καρναβαλιού
-
9ο Καλαματιανό Καρναβάλι: «Προσαρμοζόμαστε, Διασκεδάζουμε, Συνεχίζουμε…»
-
Μείνε σπίτι – είναι στάση ζωής!!!
-
Πιο σπαρταριστικό από ποτέ το 6ο Φεστιβάλ Τραγουδιού & Μίμησης Déjà Vu! (video)
-
Παιδική παρέλαση 8ου Καλαματιανού καρναβαλιού (photos)
-
Παιδικό καρναβάλι με δημιουργικό παιχνίδι και ευτυχισμένες φατσούλες (photos)
-
Τα παιχνίδια του παιδικού Καρναβαλιού αλλάζουν θέση και ώρα
-
Κρυμμένος θησαυρός και party στη Μικρή Μαντίνεια για το 8ο Καλαματιανό Καρναβάλι!
-
1ο παιδικό Καλαματιανό καρναβάλι με τον μάγο Σανκαρα
-
«La Casa de Papel» στο 8ο Καλαματιανό Καρναβάλι 2020 (photos+video)
Πρόσφατα Άρθρα
Πανελλαδικές 2024: Πτώση βάσεων για τις περιζήτητες σχολές ‑ Ποιες πλησίασαν πιο κοντά στα 20.000 μόρια
“Ξεπούλημα” το κληροδότημα “Αικατερίνης Χανδρινού” αντί για αξιοποίηση του
Ο ”Ευκλής” Καλαμάτας ξεναγήθηκε στην Αρχαία Θουρία
Στο Πεταλίδι ο αγώνας του Πανελληνίου Κυπέλλου Χώματος
Ο Ορειβατικός Σύλλογος Καλαμάτας στην 82η Πανελλήνια Ορειβατική Συνάντηση
AddUrl.gr | Κατάλογος Ιστοσελίδων
ΔΗΜΟΦΙΛΗ
-
Ταξίδια12 ώρες πριν
Ο ”Ευκλής” Καλαμάτας ξεναγήθηκε στην Αρχαία Θουρία
-
Ειδήσεις απο Μεσσηνία13 ώρες πριν
Στο Πεταλίδι ο αγώνας του Πανελληνίου Κυπέλλου Χώματος
-
Ταξίδια13 ώρες πριν
Ο Ορειβατικός Σύλλογος Καλαμάτας στην 82η Πανελλήνια Ορειβατική Συνάντηση
-
πρέπει να δεις12 ώρες πριν
Πανελλαδικές 2024: Πτώση βάσεων για τις περιζήτητες σχολές ‑ Ποιες πλησίασαν πιο κοντά στα 20.000 μόρια
-
Ειδησεις απο Καλαματα12 ώρες πριν
“Ξεπούλημα” το κληροδότημα “Αικατερίνης Χανδρινού” αντί για αξιοποίηση του