Connect with us
Επιμελητηρίο

Αθλητικά

Καλαμάτα-Διαγόρας: Στην παράταση χάθηκε το όνειρο της ανόδου… Η πιο πικρή …νίκη!

Ανέβηκε

στις

Καλαμάτα-Διαγόρας: Στην παράταση χάθηκε το όνειρο της ανόδου... Η πιο πικρή …νίκη! 9
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Καλαμάτα – Διαγόρας Ρόδου 2-1

ΜΕ ΕΝΝΕΑ ΠΑΙΚΤΕΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ Η ΚΑΛΑΜΑΤΑ

ΤΗΝ πιο πικρή …νίκη πήρε χθες η ομάδα της «Καλαμάτας» μπροστά σε 4500 περίπου χιλιάδες κόσμου ανάμεσά τους και πολλοί υποψήφιοι περιφερειάρχες, δήμαρχοι, δημοτικοί και περιφερειακοί σύμβουλοι.

Καλαμάτα-Διαγόρας 2-1

Ο Διαγόρας Ρόδου δεν ήθελε να χάσει και η «Καλαμάτα» δεν μπόρεσε να κερδίσει! Αφού το 2-1 δεν ήταν αρκετό για να της δώσει την ώθηση να … «πετάξει» στην Football League αφού στα δυο γκολ του Διαγόρα υπήρξε το πλεονέκτημα με το εκτός έδρας κι ουσιαστικά έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του συλλόγου της Ρόδου!

Χθες οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου είχαν την υπεροχή, πήραν μέτρα, έκαναν ευκαιρίες, πέτυχαν δυο γκολ με Γιόνδη στο 47΄ (στην ίδια φάση για απρεπή πανηγυρισμό αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή Μαρκαντωνάτου) και στο 120′ με τον Μάρκοβιτς, όμως δεν μπόρεσε να φθάσει στο τρίτο γκολ που θα την κρατούσε ζωντανή…
Ίσως να γράφαμε άλλα αν δεν είχε ακυρωθεί το γκολ του Λαθύρη στο 53ο λεπτό (είχε υποδείξει οφσάιντ ο βοηθός)!

Η ατυχία ωστόσο της χθεσινής ημέρας δεν τελείωσε εκεί αφού η «Καλαμάτα» μέσα σε όλα χρειάστηκε να τελειώσει με εννέα παίκτες τον αγώνα λόγω αποβολής και του Κάρλος στο 119′, με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα σε αντίπαλο!

Ο Διαγόρας, λοιπόν, ξεκινά ένα νέο ταξίδι χάρη σε ένα και μοναδικό γκολ, δια ποδός Μπουρλάκη ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 95′ με κεφαλιά του Ντουαλά στο στο οριζόντιο δοκάρι, που έσκασε πάνω στη γραμμή κι απομάκρυναν σωτήρια οι αμυντικοί της μελανόλευκης.

Διαμαρτυρίες για την διαιτησία υπήρξαν εκατέρωθεν (η οποία χρειάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο να διακόψει για δυο λεπτά τον αγώνα στο γήπεδο έπεσαν κάποια μπουκάλια) ενώ δεν έλλειψε και ο εκνευρισμός, με συγκρούσεις λεκτικές ανάμεσα σε παίκτες και μέλη των τεχνικών τιμ των δυο ομάδων κατά το ημίχρονο, δίχως ιδιαίτερη έκταση. Στο τέλος της παράτασης, η αποχώρηση του κόσμου ήταν σε κλίμα απογοήτευσης…

«ΚΑΛΑΜΑΤΑ»: Κασωτάκης, Τσόπελας 83΄ Χίλγκεν), Φουάσης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Πέριτς, Πινδώνης (109′ Αντωνιάδης), Γιόνδης, Μίνγκας (69΄ Κάρλος), Λαθύρης (80΄Μάρκοβιτς)
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνου, Μεντί, Γλύνος (92΄ Μπουρλάκης), Πινιώτης (57΄Ντουαλά), Δήμας (63΄ Καρπαθάκης), Γεωργίου (115΄ Αντωνίου).

Η επόμενη ημέρα…

Η επόμενη ημέρα είναι γεμάτη θλίψη και απογοήτευση καθώς σήμανε την επιστροφή της «Καλαμάτας» στα τοπικά πρωταθλήματα! Κι αυτό διότι προ ημερών πέρασε, παρά τις αντιρρήσεις από την αντιπολίτευση, από τη Βουλή, η τροπολογία της αναδιάρθρωσης του επαγγελματικού ποδοσφαίρου που οδηγεί σε νέα εποχή το ελληνικό ποδόσφαιρο με λιγότερες ομάδες σε κάθε κατηγορία και η οποία θα ισχύσει από το νέο πρωτάθλημα! Αυτό σήμανε ότι από τη σεζόν 2019-20, τα πρωταθλήματα ποδοσφαίρου θα είναι τρία: Η Super League 1 (με 14 ομάδες), η Super League 2 (με 12 ή 14 ομάδες) και η Football League (με 14 ομάδες). Η Super League 2 και η Football League θα διοργανώνονται από το φορέα που διοργανώνει σήμερα τη Football League, την Ένωση ποδοσφαίρου Β’ Εθνικής, δηλαδή η οποία θα «τρέχει» την κεντρική διαχείριση των τηλεοπτικών δικαιωμάτων. Σε Super League 1 και 2 είναι προγραμματισμένο να εφαρμοστεί το VAR.

Τουτέστιν, το όνειρο τέλειωσε εδώ… Όσο για το μέλλον ακόμα άγνωστο αφού ουδείς γνωρίζει ποια θα είναι η τύχη αυτής της ομάδας, μετά από ένα ακόμα φιλόδοξο εγχείρημα δίχως όμως αίσιο φινάλε!