Super League 2: Έκαναν «δώρο» στον πρωτοπόρο Λεβαδειακό Καλλιθέα και Καλαμάτα

στις

Super League 2: Έκαναν «δώρο» στον πρωτοπόρο Λεβαδειακό Καλλιθέα και Καλαμάτα 1
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Ο πρωτοπόρος Λεβαδειακός συνέχισε με νίκη, καθώς επικράτησε 1-0 της Επισκοπής για την 28η αγωνιστική του β’ ομίλου της Super League 2. Ισόπαλο 0-0 έληξε το Καλλιθέα – Καλαμάτα.

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε ο Λεβαδειακός, ο οποίος επικράτησε 1-0 της Επισκοπής για την 28η αγωνιστική του β’ ομίλου της Super League 2. Η ομάδα της Λιβαδειάς είναι μόνη πρώτη με 56 πόντους και βρίσκεται στο +8 από τα Χανιά και την Καλλιθέα.

Η Επισκοπή από την άλλη έμεινε στην 7η θέση με 39 πόντους. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 35ο λεπτό με σουτ του Μπαρμπόσα.

Λεβαδειακός: Μάρκοβιτς, Βήχος, Τζημόπουλος, Μπαχανάκ, Κωνσταντινίδης, Μουτίνιο, Χάμοντ, Νίλι, Πολέττο, Μπαρμπόσα, Συμελίδης.

Επισκοπή: Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τασιούλης, Γκονζάλες, Νοικοκυράκης, Τσάβος, Σκόνδρας, Καραγιάννης, Πολυχρόνης, Εμπόι, Σταθόπουλος.

Καλλιθέα – Καλαμάτα 0-0

Δεν είχε νικητή, αλλά ούτε και γκολ η αναμέτρηση ανάμεσα στην Καλλιθέα και την Καλαμάτα. Οι δύο ομάδες είναι κοντά στην βαθμολογία, 48 πόντους έχει η Καλλιθέα στην 3η θέση, στο +2 από Καλαμάτα και Κηφισιά.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 58ο λεπτό. Ο Κυνηγόπουλος έκανε το σουτ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λαδά.

Καλλιθέα: Στρέζος, Μανθάτης, Βασιλούδης, Κύργιας, Ευαγγέλου, Μπουλούλης, Σαντάνα, Ντιμίτριους, Μουνιέ (69′ Κονέ), Κυνηγόπουλος (86′ Ρέντζας), Τσιντώνης (57′ Μάλτσι).

Καλαματά: Λαδάς, Λουπάνο, Μαβινγκά (86′ Μπακαγιόκο), Κωνσταντινόπουλος, Τσελεπίδης, Παυλίδης (70′ Μόζερ), Τάτος, Παπατόλιος, Άλβες (59′ Αναστασόπουλος), Λουκίνας, Γρίβας (70′ Φελίπε).

Ηρόδοτος – Κηφισιά 3-2

Εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στη Νέα Αλικαρνασσό ανάμεσα στον Ηρόδοτο και την Κηφισιά, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 3-2. Ο Ηρόδοτος δίνει μάχη για την σωτηρία του, καθώς είναι στην 15η θέση με 24 βαθμούς. Στην 4η θέση με 46 πόντους μαζί με την Καλαμάτα είναι η Κηφισιά.

Ο Ποζατζίδης έκανε το 1-0 στο 4ο λεπτό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Μέσα σε δύο λεπτά η Κηφισιά αντέδρασε και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με Κουιρουκίδη και Πρίτσα στο 33′ και στο 35′ αντίστοιχα.

Στο 69′ ο Αποστολίδης είχε δοκάρι, ενώ στο 71ο λεπτό ο Ποζατζίδης έβαλε ξανά τον Ηρόδοτο σε θέση οδηγού. Το 3-2 ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Ηρόδοτος: Κρόστα, Γκόμεζ, Κυριακίδης, Ασίγκμπα, Αργκιλέσι, Μπαρμπόσα, Γκίνη, Χαλκιαδάκης, Βρεττός, Αποστολίδης, Ποζατζίδης.

Κηφισιά: Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης, Αρτυματάς, Σωτηράκος, Παυλάκης, Οικονομίδης, Παπασάββας, Παλασέβσκι, Πρίτσας, Κουιρουκίδης, Φελίπε Σόουζα.

Διαγόρας – Αστέρας Βλαχιώτη 2-0

Ο Διαγόρας πήρε μία σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για τη σωτηρία. Η ομάδα της Ρόδου επικράτησε 2-0 του Αστέρα Βλαχιώτη και σκαρφάλωσε στην 12η θέση με 28 πόντους, στο +1 από τον αντίπαλό της.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με σουτ του Μπαστιάνου, ενώ στο 38ο λεπτό ο Ζούνης έκανε δύο τα τέρματα για την ομάδα του.

Διαγόρας: Μπίντσης, Γιώργου, Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Τάτσης, Μουμίν, Μπλάνκο Τσιαντούλας, Ζούνης, Σινγκ, Μπαστιάνος.

Αστέρας Βλαχιώτη: Ιωαννίδης, Ρόδης, Τουλίκας, Λάμτσε, Χράτσοφ, Λεωνιδόπουλος, Σιντορένκο, Τασιούλης, Ουρτάδο, Παπούλης, Μπούντνικ.

Χανιά – Εργοτέλης 0-0

Δεν είχε νικητή το ντέρμπι της Κρήτης ανάμεσα στα Χανιά και τον Εργοτέλη. Τα Χανιά βρίσκονται στην 2η θέση με 48 πόντους, μαζί με την Καλλιθέα. Οι Ηρακλειώτες είναι στην 9η θέση με 34 πόντους.

Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για γκολ στο 49′, όμως το σουτ του Βάρκα στην κίνηση σταμάτησε στο δοκάρι του κίπερ του Εργοτέλη.

Χανιά: Κουτζαβασίλης, Καψάλης, Πατάπης, Παντέκιδης, Κογιέτε, Βασιλακάκης, Παναγιωτούδης, Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης, Μπαΐροβιτς, Βάρκας.

Εργοτέλης: Τσέλιος, Κατσούρρι, Σερβιλάκης, Κόλα, Σαρρής, Νεράλ, Πεΐος, Βουτσάς, Κωστανάσιος, Κοκκίνης, Κόνρααντ.

Ζάκυνθος – Καραϊσκάκης Άρτας 2-0

Σημαντικό αποτέλεσμα στη μάχη που δίνει για τη σωτηρία πήρε η Ζάκυνθος, η οποία επικράτησε 2-0 του Καραϊσκάκη Άρτας και μείωσε στο -5 από τους Αρτινούς. Στο 54′ ο Κάρλος Εντουάρντο άνοιξε το σκορ, ενώ στο 65′ ο Τσιμέλι διπλασίασε τα τέρματα της Ζακύνθου, η οποία στο φινάλε πανηγύρισε και τη νίκη.

Ζάκυνθος: Μέντεζ, Καλλιβωκάς, Κούνια, Οντόνε, Νικολακόπουλος, Σούρμπης, Ζε Εσόνο, Κιτόκο Κοναγκάγια, Κάμερον Σολ, Τσιμέλι.

Καραϊσκάκης: Λάζαρεφς, Πριόνας, Ναζίμ, Νταλακούρας, Φαν Ίπερεν, Πέδρο, Κλιγγόπουλος, Γιαννιώτης, Βαφειάδης, Κορέλας, Ντοναλντόνι.