ΠΑΟΚ-Βόλος: Η ματσάρα της χρονιάς από 4-1, τελικό 4-4

στις

ΠΑΟΚ-Βόλος: Η ματσάρα της χρονιάς από 4-1, τελικό 4-4 1
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Ο απίθανος Βόλος έφυγε με απίθανη ισοπαλία από την Τούμπα στο ντέρμπι κορυφής της Super League 1.

Ο Βόλος προηγήθηκε στο 14′, αλλά ο ΠΑΟΚ από το 24′ έως το 42′ πέτυχε 4 γκολ! – Όμως στο Β’ ημίχρονο οι Βολιώτες μείωσαν γρήγορα σε 4-3 (54′, 62′) και αφού στο 80′ ο Βιεϊρίνια έχασε πέναλτι, στο 82′ ο Ρίνερ διαμόρφωσε το τελικό 4-4!

Ο ΠΑΟΚ όταν γύρισε το 0-1 και το έκανε 4-1 πίστεψε ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει. Όμως, ένας ψυχωμένος Βόλος με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έκανε μια εκπληκτική επιστροφή και έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας (4-4) από την Τούμπα.

Με Εσίτι στα χαφ και Άκπομ στην κορυφή

O Άντερσον Εσίτι πήρε φανέλα βασικού στην αρχική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ, όπως και ο Τσούμπα Άκπομ, ενώ στο κέντρο της άμυνας επέστρεψε ο Φερνάντο Βαρέλα, που με την αποψινή συμμετοχή του έφτασε τις 200 με την «ασπρόμαυρη» φανέλα, ενώ ο Αντρέ Βιεϊρίνια επέστρεψε στο ρόλο του αριστερού μπακ.

Κατά τα άλλα ο Λουτσέσκου διατήρησε τον Αουγκούστο στο γνωστό πλέον ρόλο του «δεκαριού» και στα δύο άκρα της επίθεσης τους Α. Ζίβκοβιτς (δεξιά) και Μπίσεσβαρ (αριστερά).

Ο Βόλος του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ ξεπέρασε τον ΠΑΟΚ των δύο Ελλήνων (Πασχαλάκης, Μιχαηλίδης) στο αρχικό σχήμα, καθώς μόλις ένας Έλληνας (Τσοκάνης) βρισκόταν στην ενδεκάδα, με την οποία ξεκίνησαν οι Θεσσαλοί την αναμέτρηση.

Ο Φαν Βέερτ πάγωσε την Τούμπα

O ΠΑΟΚ μπορεί στο ξεκίνημα του αγώνα να είχε τον έλεγχο και την κατοχή, αλλά διαδοχικά λάθη αρχικά από τον Εσίτι και συνέχεια από τον Σβαμπ, έφεραν τους φιλοξενούμενους σε θέση βολής, με τον Φαν Βέερτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 14ο λεπτό και να παγώνει την Τούμπα βάζοντας τον Βόλο (0-1) μπροστά στο σκορ.

Η κερκίδα βλέποντας τον Πουρίτα να περνάει όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά να αστοχεί απέναντι στον Πασχαλάκη (18’), άρχισε να ανησυχεί, το ίδιο και ο Ραζβάν Λουτσέσκου που ήταν σκεπτικός μπροστά στον πάγκο του «Δικεφάλου». Η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων ήρθε στο 20’ με τον Άκπομ να στρώνει στον Σβαμπ, αλλά ο Αυστριακός δεν πρόλαβε να κάνει την επαφή με την μπάλα.

Όμως, όλα ήρθαν… Τούμπα μέσα σε επτά λεπτά. Αφού πρώτα έφαγε τη… σφαλιάρα του και γλίτωσε τα χειρότερα όταν ο Βόλος έφτασε μια ανάσα από το 0-2, ο ΠΑΟΚ έβαλε τρία γκολ μετατρέποντας το 0-1 σε 3-1 στα επόμενα 14 λεπτά και σε 4-1 σε συνολικά 18 λεπτά.

Καταιγιστικός ΠΑΟΚ με τέσσερα γκολ σε 14 λεπτά!

Τι άλλαξε; Ο τρόπος με τον οποίο οι «ασπρόμαυροι» αποφάσισαν να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή. Παίζοντας ορθόδοξα και δίχως πανικό οι παίκτες του Λουτσέσκου βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης από μια στατική φάση. Από το κόρνερ του Ζίβκοβιτς, ο Μιχαηλίδης κέρδισε τους πάντες στον αέρα και με τη βοήθεια της τύχης (η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Γκρίλο) ισοφάρισε σε 1-1 (24’) για να ακολουθήσουν δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά (30’-32’), με τον Μπίσεσβαρ να κάνει πάρτι από την αριστερή πλευρά.

Από τα πόδια του Σουριναμέζου και την επιμονή του Βιεϊρίνια, ο Άκπομ δεν είχε κανένα πρόβλημα να σπρώξει την μπάλα στην άδεια εστία για το 2-1, για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Στο πρώτο ο Μπίσεσβαρ του έκανε την ασίστ για το 3-1 (32’) και στο δεύτερο από δική του ενέργεια ήρθε ο Αουγκούστο να του σερβίρει την μπάλα και ο Σέρβος με δυνατό σουτ να πετυχαίνει το 4-1 (42’).

Η αντίδραση των «ασπρόμαυρων» ήταν εξαιρετική μετά το 0-1 και για πρώτη φορά τη φετινή χρονιά πέτυχαν τέσσερα γκολ μέσα σ’ ένα ημίχρονο (σε 18 λεπτά για την ακρίβεια). Κάποιες φορές, δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο και… Μπίσεσβαρ.

Ο Βόλος ξαναμπήκε στο ματς μειώνοντας σε 4-3
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Με γκολ από τον Βόλο που μείωσε με τον Μπαρτόλο σε 4-2 (54’) μετά το νέο λάθος των αμυντικών του ΠΑΟΚ (Τέιλορ, Βαρέλα είχαν κάκιστη αντίδραση σε μια μακρινή μπαλιά στην πλάτη τους), με τον Αουγκούστο δύο λεπτά αργότερα να αγγίζει το γκολ στο τετ α τετ που είχε με τον Κλέιμαν, μετά το εκπληκτικό τακουνάκι του Μπίσεσβαρ.

Το ματς όμως δεν είχε κριθεί. Η νέα κακή αμυντική αντίδραση από τον Τέιλορ έδωσε το δικαίωμα στον Ροσέρο, έξι λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, με κεφαλιά να μειώσει σε 4-3 (62’). Ο Κλέιμαν είπε «όχι» στον Άκπομ (64’) με την αγωνία να παραμένει στα ύψη, όσο η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν στο γκολ. Τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Χαμένο πέναλτι ο ΠΑΟΚ, γκολ ο Βόλος και 4-4!
Η είσοδος των Καντουρί και Ροντρίγκο έφερε προς στιγμή μια ισορροπία στο άναρχο μέχρι τότε παιχνίδι του ΠΑΟΚ. Ο δεύτερος ήταν ο δημιουργός του πέναλτι που κέρδισε ο Άκπομ, αλλά το έχασε ο Βιεϊρίνια ή καλύτερα απέκρουσε ο Κλέιμαν στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης. Κι αφού δεν έγινε το 5-3, έγινε το… 4-4. Με τη δεύτερη αλλαγή του Αμπασκάλ, τον Ρίνερ να ισοφαρίζει εκ νέου το ματς (82’) από την συστημένη σέντρα του Φεράρι.

Ο Σφιντέρσκι άγγιξε το γκολ στο 87’, όμως και πάλι ο Κλέιμαν ήταν στη σωστή θέση, όπως και στη βολίδα του Βιεϊρίνια ένα λεπτό αργότερα, με το 4-4 να παραμένει μέχρι το τέλος.

MVP: Ο Μπόρις Κλέιμαν μπορεί να μάζεψε τέσσερις φορές την μπάλα από τα δίχτυα του, αλλά ήταν αυτός που κράτησε όρθιο και μέσα στο ματς τον Βόλο.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥΣ: Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς και ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ έβαλαν τον ΠΑΟΚ μπροστά με 4-1, αλλά η καλή απόδοσή τους στο πρώτο μέρος αποδείχθηκε ότι δεν ήταν αρκετή για τους «ασπρόμαυρους».

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Είδε και αποείδε ο Αμπασκάλ με τον Πουρίτα που δεν μπορούσε να σταματήσει με τίποτα τον Μπίσεσβαρ και τον άλλαξε στο 56ο λεπτό. Κάτι ανάλογο ίσχυσε κι από την άλλη πλευρά με τον κάκιστο αμυντικά Τέιλορ. Όταν ο Ροντρίγκο πήρε θέση για να μπει στο ματς ο Βιεϊρίνια ετοιμάστηκε για να βγει αυτός, έβγαλε το περιβραχιόνιο προκειμένου να το δώσει στον Βαρέλα, αλλά δεν είχε δει τον Λουτσέσκου να είναι έξαλλος με τον Τέιλορ.

Η «ΓΚΑΦΑ»: Την κάνει πρώτα ο Εσίτι στο χώρο του κέντρου και στη συνέχεια ο Σβαμπ με το άτσαλο διώξιμο του στη φάση του 0-1 από τον Φαν Βέερτ.

ΤΟ «ΣΤΡΑΓΑΛΙ»: O Καραντώνης έβγαλε εννιά κίτρινες κάρτες (Μπαρτόλο, Φερνάντες, Φεράρι, Εσίτι, Αουγκούστο, Μιχαηλίδη, Νίνη, Μουργκ, Γκιουλέν) και χρειάστηκε την παρέμβαση του VAR τόσο στη φάση του 2-1 από τον Άκπομ (με τον Βιεϊρίνια να είναι σε κανονική θέση όταν πάσαρε), όσο και στο πέναλτι που κέρδισε ο επιθετικός του ΠΑΟΚ από τον Τσοκάνη στο 77ο λεπτό.

ΤΟ «ΤΑΜΕΙΟ» ΤΟΥ GAZZETTA: Η μπάλα τιμωρεί. Νόμος. Ο ΠΑΟΚ πίστεψε στο 4-1 ότι είχε καθαρίσει το ματς, ωστόσο ο Βόλος δεν είχε πει την τελευταία λέξη και με τρία γκολ μέσα σε 30 λεπτά στο δεύτερο μέρος έφερε κυριολεκτικά τούμπα το ματς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Τέιλορ (71’ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ (71’ Καντουρί), Εσίτι, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (83’ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (88’ Μουργκ), Ακπόμ (83’ Σφιντέρσκι)

Βόλος (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα (56’ Ροσέρο), Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης (79’ Ράινερ), Μπαριέντος (79’ Νίνης), Ρεγκατίν, Φερνάντες (92’ Γκουλέν), Φαν Βέερτ, Μπαρτόλο.