Επιμελητηρίο

Αθλητικά

Ανέβηκε

στις

Πανηγυρίζει η ελληνική ιστιοπλοΐα ύστερα από 7 μετάλλια στο παγκόσμιο ΟΠΤΙΜΙΣΤ & το ευρωπαϊκό ILCA 6 νέων! 1
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Ύστερα από ανάρτηση της ΕΙΟ ημέρες θριάμβου για την Ελληνική Ιστιοπλοΐα

7 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΟΙ ΙΣΤΙΟΠΛΟΟΙ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΟΠΤΙΜΙΣΤ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ILCA 6 ΝΕΩΝ!

Τεράστιες επιτυχίες πανηγυρίζει η ελληνική ιστιοπλοΐα και κατ’ επέκταση ο ελληνικός αθλητισμός. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Οπτιμιστ της Τουρκίας η Χρυσούλα Κανέλλου Κοκκινάκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα κορίτσια και το χρυσό στα 12χρονα, ενώ στην ίδια κατηγορία η Άννα Μαρία Μακρή πήρε το ασημένιο μετάλλιο. Στο δε ευρωπαϊκό ΙLCA 6 νέων στην Θεσσαλονίκη ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και το χρυσό στην κατηγορία U17, ενώ στην ίδια κατηγορία ο Αλέξανδρος Ιωαννίδης πήρε το ασημένιο και ο Μάριος Σταθάς το χάλκινο!

Μιλάμε ότι σε δυο πολύ μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις οι Έλληνες ιστιοπλόοι κατέκτησαν 7 μετάλλια σε παγκόσμιο και ευρωπαϊκό πρωτάθλημα!!!

Στο Μπόντρουμ η εμφάνιση της εθνικής ομάδας Οπτιμιστ ήταν πραγματικά εντυπωσιακή. Διότι εκτός από τα μετάλλια της Κανέλλου Κοκκινάκη και οι πέντε ιστιοπλόοι μας έτρεξαν στον χρυσό στολίσκο, ενώ δυο από αυτούς τερμάτισαν στην πρώτη 20άδα της γενικής κατάταξης των 276 σκαφών και βραβεύτηκαν.

Επίσης η Ελλάδα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην ειδική βαθμολογία των 61 χωρών. Πρώτη ήταν η Ιταλία και δεύτερη η Αμερική. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ελληνική ομάδα μαζί με την ιταλική και την ομάδα των Η.Π.Α. ήταν οι μοναδικές που όλοι οι αθλητές τους αγωνίστηκαν στον χρυσό στολίσκο και αυτό αποδεικνύει το υψηλό επίπεδό τους.

Όσον αφορά προσωπικά την Χρυσούλα Κανέλλου Κοκκινάκη του Ν.Ο. Άνδρου πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση και κατάφερε να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανάμεσα σε 57 κορίτσια και στο πρώτο στα 12χρονα. Ήταν, μάλιστα, η μικρότερη αθλήτρια του αγώνα και οι διοργανωτές της έδωσαν ειδικό βραβείο.

Θαυμάσια πήγε και η Άννα Μαρία Μακρή. Η αθλήτρια του Ν.Ο.Π. Φαλήρου τερμάτισε 2η στα 12χρονα και 5η στα κορίτσια. Με μία καλύτερη θέση στην τελευταία ιστιοδρομία θα μπορούσε να είχε κατακτήσει μετάλλιο και στα κορίτσια.

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι στον χρυσό στολίσκο κατάφεραν να προκριθούν μόνο 7 αθλήτριες και οι δύο ήταν Ελληνίδες!

Από εκεί και πέρα ο εξαιρετικός Ιωάννης Τουρνής του Ν.Ο.Π. Φαλήρου κατέλαβε την 10η θέση στη γενική, ενώ πολύ καλά πήγε και ο Εμμανουήλ Βομβύλας του Α.Ν.Ο.Γλυφάδας με την 19η θέση. Σπουδαία εμφάνιση και από τον Νικόλαο Βουγιούκα του Ν.Ο. Καλαμακίου ο οποίος τερμάτισε 33ος σε σύνολο 276 σκαφών.