στις

Ονειρικό ποδαρικό για τον Ολυμπιακό, με λυτρωτή τον Χασάν στο 90’ [βίντεο] 1
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Τεράστια νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός, με τον Χασάν να αναδεικνύεται σε χρυσή αλλαγή, στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Champions League!

Ο Αιγύπτιος με κεφαλιά στο 90’ έπειτα από σέντρα του -κορυφαίου στον αγώνα- Μ. Βαλμπουενά, έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους» με 1-0 και τους φέρνει στην κορυφή του ομίλου μαζί με τη Μάντσεστερ Σίτι!

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μαρσέιγ ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο δεκάλεπτο και έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 6’, όταν ένα διαγώνιο σουτ του Τοβάν κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στην ευκαιρία της Μαρσέιγ, με τον Εμβιλά στο 10’, όταν έπιασε σουτ στην κίνηση από σέντρα του Μασούρα, με την μπάλα να περνά δύο μέτρα πάνω από το δοκάρι του Ματαντά. Δύο λεπτά αργότερα, ένα σουτ του Μπουχαλάκη με καλές προϋποθέσεις βρήκε σε σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Το παιχνίδι ισορρόπησε, με τη Μαρσέιγ να απειλεί ξανά στο 32’, με τον Τοβάν να βρίσκει την μπάλα με το γόνατο μέσα από τη μικρή περιοχή, στέλνοντάς την ψηλά άουτ. Ενα λεπτό μετά, ο Σα απέκρουσε επικίνδυνο φάουλ του Παγέτ.

Στο 39’ ο Μασούρας, που ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα, αλλά ο Ελ Αραμπί δεν βρήκε καλά την μπάλα από το ύψος της μικρής περιοχής, στη δεύτερη καλή φάση του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο.

Μία φάση και… τέλος η Μαρσέιγ στην επανάληψη
Στην επανάληψη, με τη σέντρα, η Μαρσέιγ έχασε την ευκαιρία του αγώνα. Ο Μπενεντέτο βγήκε τετ α τετ με τον Σα μετά από κάθετη μπαλιά, όμως ο Σα τον σταμάτησε δύσκολα με τα πόδια, γλιτώνοντας τον Ολυμπιακό από σίγουρο γκολ. Η συνέχεια ωστόσο ανήκε στους «ερυθρόλευκους».

Στο 52’ ο Ολυμπιακός σκόραρε σε φάση διαρκείας με τον Μασούρα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω του VAR, καθώς το πόδι του Μασούρα ήταν λίγο πιο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό των Μασσαλών. Στο 70′ ο Ματαντά γλίτωσε τη Μαρσέιγ από ένα σουτ του Βαλμπουενά πάνω στην κίνηση, σε μία σπουδαία φάση για τους «ερυθρόλευκους», όπου θα μπορούσαν να έχουν ανοίξει το σκορ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να απειλεί με τον Βαλμπουενά, που στο 84’ έβγαλε τη σέντρα στον Ελ Αραμπί, αλλά η κεφαλιά του τελευταίου κατέληξε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Στο 90’ ήρθε, ωστόσο, η δικαίωση για τους παίκτες του Ολυμπιακού. Ο κορυφαίος στον αγώνα, Βαλμπουενά, έκλεψε την μπάλα και έβγαλε τη σέντρα στον Χασάν, ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή έξι λεπτά νωρίτερα, και με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής σημείωσε ένα «χρυσό» τέρμα, που έδωσε το τρίποντο στους πρωταθλητές Ελλάδας.

Ολυμπιακός-Μαρσέιγ 1-0

Ολυμπιακός: Σα, Μπα, Σεμέδο, Ραφίνια, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μασούρας (84’ Χασάν), Ρατζέλοβιτς (78’ Φορτούνης), Βαλμπουενά (90+3’ Σισέ), Ελ Αραμπί (90+3’ Βινάγκρε)

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σακάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Γκεϊγ (84’ Στρούτμαν), Σανσόν (76’ Κουισάνς), Ρονζιέ, Τοβάν (82’ Ζερμέν), Μπενεντέτο (76’ Λουίς Ενρίκε), Παγέτ (76’ Ράντονιτς)