Ο ΑΟ Ακρίτας νικητής στο ντέρμπι με τον Μεσσηνιακό με ανατροπή

στις

Ο ΑΟ Ακρίτας νικητής στο ντέρμπι με τον Μεσσηνιακό με ανατροπή 3
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Σε έναν από τους πιο συναρπαστικούς αγώνες των τελευταίων ετών ο ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ επικράτησε με 1-3 σετ του Μεσσηνιακού στο καλαματιανό ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής για τη Β’ Εθνική γυναικών (Η’ όμιλος).

Ο ΑΟ Ακρίτας νικητής στο ντέρμπι με τον Μεσσηνιακό με ανατροπή 4

Μια νίκη που ανεβάζει την ομάδα του ΑΟ Ακρίτα, στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και την φέρνει ακόμη πιο κοντά στο στόχο της πρώτης τριάδας και των play off ανόδου.

Ήταν ένα παιχνίδι που λόγω του χαρακτήρα του δεν ήταν αρκετά ποιοτικό είχε όμως ένταση, πάθος, συγκινήσεις και εναλλαγές στο σκορ.

Ντέρμπι με τα όλα του λοιπόν στο κλειστό της παραλίας με τον τυπικά γηπεδούχο Μεσσηνιακό, να ξεκινάει καλύτερα έχοντας εκμεταλλευτεί τα αρκετά λάθη του ΑΟ Ακρίτα ειδικά στο σέρβις και την υποδοχή. Στο επόμενο σετ αν και η ομάδα του ΑΟ Ακρίτα βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο παίζοντας ψυχωμένα κατάφερε να ισοφαρίσει παίρνοντας ταυτόχρονα και το ψυχολογικό πλεονέκτημα, αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί στο σκορ κατακτώντας πιο εύκολα το τρίτο σετ.

Στο τελευταίο σετ έσπασαν καρδιές. Ένα σετ που είχε χιτσκοκικο φιναλε, διάρκεια 45 λεπτών, σημειώθηκαν 66 πόντοι (32-34) και  βρήκε τελικά δυο κερδισμένους τον ΑΟ ΑΚΡΙΤΑ και το βόλεϊ. Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΟ Ακρίτας θα κάνει το ρεπό της για να ακολουθήσει σε δυο εβδομάδες ένα ακόμα τοπικό ντέρμπι αυτή τη φορά με τον ΝΟΚ στη πρεμιέρα του β’ γύρου.

ΣΕΤ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΚΟΡ
1  22’ 25-17
2  40’ 28-30
3  34’ 21-25
4  45’  32-34

ΑΟ ΑΚΡΙΤΑΣ (Χαραλαμπίδης): Φωτεινακη Κατερίνα, Μαθιουδάκη Νίκη, Μπαγιώκου Μυρτώ, Καραβανά Ελεάνα, Ιωαννίδη Χριστίνα, Σταυροπούλου Πηνελόπη, Μπαστακού Σταυρούλα (λ), Μπότη Καλλιρόη, Κρίκη Ζωή (λ), Βολανάκη Παναγιώτα, Κούρτη Κλαρίτα, Χαλβατσιωτη Παναγιώτα, Καρδουλακη Αγγελική, Πετεινάρη  Μαίρη