Νηρέας Καλαμάτας: Ολοκληρώθηκε το τουρνουά αλιείας με φελλό 2018

στις

Νηρέας Καλαμάτας: Ολοκληρώθηκε το τουρνουά αλιείας με φελλό 2018 7
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018 με την τρίτη και τελευταία αγωνιστική ημέρα το τουρνουά αλιείας με φελλό που διοργάνωσε ο Νηρέας Καλαμάτας στην πανέμορφη μεσσηνιακή πρωτεύουσα, την Καλαμάτα.

Στον αγώνα που ήταν αμφίρροπος μέχρι το τέλος του συμμετείχαν 17 αθλητές εκ των οποίων υπήρχαν τρεις γυναίκες (η μια κάτω των 18 ετών) και δυο παιδιά επίσης κάτω των 18 ετών.

Νηρέας Καλαμάτας: Ολοκληρώθηκε το τουρνουά αλιείας με φελλό 2018 8

Ως τόπος διεξαγωγής είχε αρχικά οριστεί η εξωτερική πλευρά του νοτίου προβόλου του λιμανιού της Καλαμάτας γνωστός και ως χιλιόμετρο. Με δεδομένο την καταιγίδα που είχε περάσει την προηγούμενη μέρα και τους ισχυρούς νοτιάδες υπήρχε έντονη ρεστια στην θάλασσα κάτι που οδήγησε τους διοργανωτές να μεταφέρουν την εκδήλωση στην εσωτερική πλευρά του προβόλου για την ασφάλεια των συμμετεχόντων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα επικράτησαν τα φαβορί με πολύ μικρές όμως διαφορές από όλους τους διαγωνιζόμενους.

Τεράστια έκπληξη η τρίτη θέση που κατέλαβε η Valendina Openko δείχνοντας με τον καλύτερο τρόπο σε όλους ότι και το γυναικείο φύλλο μπορεί να πρωταγωνιστήσει στην αγωνιστική αλιεία

Οι τρεις νικητές του τελικού ήταν:

1η  θέση – Αντώνης Ανδρινοπουλος / Open

2η  θέση – Νάσος Βουγιουκλης / Νηρέας Καλαμάτας

3η  θέση – Valendina Openko / Νηρέας Καλαμάτας

Μεγάλοι νικητές όμως ήταν και οι 21 ερασιτέχνες ψαράδες που συμμετείχαν και έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και στους τρεις αγώνες του τουρνουά.

Στην τελική καταμέτρηση και στην έκδοση των αποτελεσμάτων που ακλούθησε η τελική κατάταξη των αθλητών και στους τρεις αγώνες ήταν η εξής:

Νηρέας Καλαμάτας: Ολοκληρώθηκε το τουρνουά αλιείας με φελλό 2018 10

Με αυτό τον όμορφο αγώνα (ο 8ος για φέτος) έκλεισε μια ακόμη υπέροχη αγωνιστική χρονιά για τον καλαματιανό σύλλογο.

Ακλουθεί ο σχεδιασμός και οι στόχοι που θα θέσουν για την νέα χρονιά το Δ.Σ και όλα μέλη του και προσδοκούμε σε ακόμα περισσότερους φίλους και φιλές που θα προστεθούν μαζί στο καινούργιο ψαρευτικο μας ταξίδι

Ευχόμαστε σε όλη την ψαρευτική κοινότητα καλές γιορτές, καλή χρονιά με υγεία, δύναμη, ευτυχία και φυσικά πολλές ψαρευτικες εξόδους!!!