Connect with us

Αθλητικά

Καλαμάτα – Λάρισα για το Κύπελλο Ελλάδας στις 15:00

Kalamata Times

Ανέβηκε

στις

Καλαμάτα – Λάρισα για το Κύπελλο Ελλάδας στις 15:00 1

Καλαμάτα – Λάρισα για το Κύπελλο Ελλάδας στις 15:00

Οι αθλητικές μεταδόσεις σήμερα  Τετάρτη (30/10) με τους αγώνες του κυπέλλου Ελλάδος να ξεχωρίζουν:

ΣΝΟΥΚΕΡ

08:25     Γιουσχάν, Σνούκερ          Eurosport 1

11:30     Γιουσχάν, Σνούκερ          Eurosport 1

13:25     Γιουσχάν, Σνούκερ          Eurosport 1

16:30     Γιουσχάν, Σνούκερ          Eurosport 1

 

ΤΕΝΙΣ

12:00     2019 ATP Masters 1000, Rolex Paris         COSMOTE SPORT 6 HD

12:30     WTA Finals 2019, Σεντσέν             COSMOTE SPORT 7 HD

14:30     WTA Finals 2019, Σεντσέν             COSMOTE SPORT 7 HD

16:00     2019 ATP Masters 1000, Rolex Paris         COSMOTE SPORT 6 HD

18:00     2019 ATP Masters 1000, Rolex Paris         COSMOTE SPORT 6 HD

 

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

15:00     Καλαμάτα ΠΣ – Λάρισα ΑΕ, Κύπελλο Ελλάδας    COSMOTE SPORT 3 HD

15:00     Ολυμπιακός Βόλου – Πανιώνιος ΓΣΣ, Κύπελλο Ελλάδας  COSMOTE SPORT 1 HD

17:15     Καβάλα – ΟΦΗ, Κύπελλο Ελλάδας          COSMOTE SPORT 2 HD

19:30     Παναχαϊκή ΓΕ – Παναθηναϊκός, Κύπελλο Ελλάδας          COSMOTE SPORT 1 HD

20:00     Ρεάλ Σοσιεδάδ – Λεβάντε, La Liga           COSMOTE SPORT 3 HD

20:00     Βαλένθια – Σεβίλλη La Liga          COSMOTE SPORT 2 HD

20:00     Νάπολι – Αταλάντα, Serie A’     Novasports 1HD

20:00     Ρεάλ Μαδρίτης – Λεγανές, La Liga           COSMOTE SPORT 1 HD

20:45     Μαρίτιμο – Πόρτο, Primera Liga               COSMOTE SPORT 7 HD

21:00     Μπιλμπάο – Εσπανιόλ, La Liga   COSMOTE SPORT 5 HD

21:30     Λίβερπουλ – Αρσεναλ, League Cup         Novasports 4HD

22:00     Νότια Κορέα – Γαλλία, FIFA Παγκόσμιο Κύπελλο U-17  ΕΡΤ Sports HD

22:00     Μπέτις – Θέλτα, La Liga                COSMOTE SPORT 1 HD

22:00     Γιουβέντους – Τζένοα, Serie A’  Novasports 5HD

22:05     Μονακό – Μαρσέιγ, Serie A’     Novasports 24 HD

22:05     Τσέλσι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, League Cup Novasports 1HD

22:15     Μπενφίκα – Πορτιμονένσε, Primera Liga              COSMOTE SPORT 3 HD

01:00     ΗΠΑ – Ιαπωνία, FIFA Παγκόσμιο Κύπελλο U-17 ΕΡΤ Sports HD

Καλαμάτα – Λάρισα για το Κύπελλο Ελλάδας στις 15:00 2

ΜΠΑΣΚΕΤ

18:30     Ολυμπιακός – VBW Τσεκ Κέγκλερ, EuroCup Γυναικών     COSMOTE SPORT 4 HD

19:00     ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ολυμπιακός, Turkish Airlines EuroLeague          Novasports 2HD

19:15     Νταρουσάφακα – Ούνικς Καζάν, Eurocup            Novasports 4HD

20:00     Ζάλγκιρις – Ζενίτ, Turkish Airlines EuroLeague   Novasports 1HD

21:00     Παράλληλη μετάδοση, Turkish Airlines EuroLeague        Novasports 2HD

21:00     Ανδόρρα – Προμηθέας, Eurocup              Novasports 3HD

01:30     Μπόστον Σέλτικς – Μιλγουόκι Μπακς, NBA         COSMOTE SPORT 4 HD

 

ΧΑΝΤΜΠΟΛ

20:00     Φλένσμπουργκ – Μπαρτσελόνα, VELUX EHF Champions League              COSMOTE SPORT 8 HD

 

ΒΟΛΕΪ

21:30     Νοβάρα – Μπούστο Αρσίτσιο, Ιταλικό Πρωτάθλημα Γυναικών  COSMOTE SPORT 9 HD

 

ΜΠΕΪΖΜΠΟΛ

02:00     Houston Astros – Washington Nationals, MLB Postseason             FOX Sports

Καλαμάτα – Λάρισα για το Κύπελλο Ελλάδας στις 15:00

Αθλητικά

7ος ο Πετρακόπουλος του Ευκλή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου Μάστερς στην Εύβοια

Kalamata Times

Ανέβηκε

στις

Ευκλής - Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου

Ευκλής – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου

Με ατομικά ρεκόρ Σταμάτης, Ρήγας και Μυστριώτης.

Το περασμένο Σαββατοκύριακο 4 και 5 Ιουλίου, διεξήχθει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου Μάστερς στην Αιδηψό της Βόρειας Εύβοιας, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας (Ε.Ο.Π.) σε συνεργασία με τον Δήμο Αιδηψού και των Τοπικών Φορέων.

   Το τμήμα αγωνιστικής ποδηλασίας του Σ.Π.Ο.Κ. ”Ευκλής” εκπροσωπήθηκε στους αγώνες αυτούς από τετραμελής ομάδα αποτελούμενη από τους αθλητές: Παντ. Σταμάτη, Ιωάννη Πετρακόπουλο, Νικόλαο Ρήγα και Βασίλειο Μυστριώτη.
   Την 1η ημέρα στον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης, των 19,5 χλμ. με αφετηρία και τερματισμό την λίμνη Ευβοίας έτρεξε ο υπεύθυνος του τμήματος Παντ. Σταμάτης στην κατηγορία του (μάστερ Β΄), όπου πέτυχε ένα καλό πλασάρισμα στην πρώτη 12άδα.
   Την 2η ημέρα στον αγώνα αντοχής, των 106 απαιτητικών χλμ. (απότομες ανηφόρες και κατηφόρες) στα Λουτρά Αιδηψού με αφετηρία το Δημαρχείο της πόλης, έλαβαν μέρος πάνω από 200 αθλητές από όλη την Ελλάδα.
Η εκκίνηση δόθηκε στις 9:30 π.μ. από τον βουλευτή Ευβοίας της Ν. Δημοκρατίας, ιατρό και ποδηλάτη Σπυρίδωνα  Πνευματικό.
Ο καλαματιανοί ποδηλάτες, Σταμάτης και Ρήγας, όπως μας δήλωσαν, έτρεξαν στην κατηγορία τους (μάστερ Β’) πετυχαίνοντας αμφότεροι προσωπικά ρεκόρ.
Ενώ ο Πετρακόπουλος έτρεξε μεταξύ 200 αθλητών στην κατηγορία του (μάστερ Α΄) καταλαμβάνοντας την 7η θέση και την 14η στην γενική κατάταξη.
Τέλος ο πολύπειρος Βασίλειος Μυστριώτης (60 + ετών) αγωνίστηκε στην κατηγορία μάστερ Γ΄ κάνοντας μάλιστα εξαιρετική επίδοση και δίνοντας το παράδειγμα στους νεότερους αθλητές πως η αγάπη, η πειθαρχία , ο ζήλος και το ήθος είναι χαρακτηριστικά, που πρέπει να έχει κάθε αθλητής ανεξάρτητου ηλικίας !
   Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση των αθλητών του Ευκλή είναι στις 19 Ιουλίου, στον προγραμματισμένο ποδηλατικό αγώνα στην Νεμέα.

Συνέχεια ανάγνωσης

Αθλητικά

Στους κορυφαίους Συλλόγους της περιφέρειας ο Μεσσηνιακός Γ.Σ. – 3ος στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα

Kalamata Times

Ανέβηκε

στις

Στους κορυφαίους Συλλόγους της περιφέρειας ο Μεσσηνιακός Γ.Σ. - 3ος στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα 13

Μεσσηνιακός Γ.Σ.

Εξαιρετικές ήταν οι επιδόσεις και οι διακρίσεις για το τμήμα στίβου του Μεσσηνιακού Γ.Σ. στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων/ Κορασίδων (Κ18) που έγινε στην Τρίπολη το περασμένο ΣΚ. Ο Μεσσηνιακός Γ.Σ. κατετάγη 3ος με 165 βαθμούς  μεταξύ 21 Συλλόγων της Περιφέρειας. Με σύνολο 26 αθλητών και αθλητριών, ο Σύλλογος κατάφερε να κερδίσει 13 μετάλλια (6 χρυσά, 3 αργυρά, 4 χάλκινα). Αναμένονται τώρα τα επίσημα αποτελέσματα από όλες τις περιφέρειες της χώρας για να γίνει γνωστό πόσα από τα παιδιά προκρίνονται και θα αγωνιστούν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Οι προπονητές που συνόδευσαν τους αθλητές και τις αθλήτριες ήταν οι  Άρης Τριανταφυλλόπουλος, Ελένη Χαντζή, Γιάννης Καλυβιωτης, Θεόδωρος Χαντζος, Λούης Τσατουμας, Γιάννης Γριβας. Το προπονητικό τιμ έμεινε απόλυτα ικανοποιημένο, ενώ οι προπονήσεις συνεχίζονται εντατικά, καθώς έπονται τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα. Τα παιδιά του Μεσσηνιακού Γ.Σ. κράτησαν υπό τις οδηγίες των προπονητών τους για ακόμη μια χρονιά ψηλά τον Σύλλογο, όντας από τους καλύτερους Συλλόγους της Περιφέρειας Πελοπονήσου, και απέδειξαν με το ήθος  και τις δίκαιες προσπάθειες τους ότι αυτά είναι το μέλλον του Μεσσηνιακού Στίβου.

Την σκυτάλη το ερχόμενο Σαββατοκύριακο παίρνουν ξανά οι Παμπαίδες- Παγκορασίδες του Συλλόγου, οι οποίοι ταξιδεύουν στην Πάτρα για να αγωνιστούν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων- Παγκορασίδων. Σε συνέχεια προηγούμενου ρεπορτάζ, θα αγωνιστεί καθώς προκρίθηκε τελικά, και ο αθλητής Στρατόπουλος, ανεβάζοντας το ποσοστό επιτυχίας σε προκρίσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα γις τους Παμπαίδες- Παγκορασίδες στο απόλυτο 100%, 14 αγωνίστηκαν στο Διασυλλογικό- 14 προκρίθηκαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Μεσσηνιακός Γ.Σ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Παίδων:

100μ (συμμετείχαν 16 αθλητές)                 

  • Σαραντόπουλος Κώστας, 11’’.56- 3η θέση

200μ (συμμετείχαν 20 αθλητές)

  • Τριαντόπουλος Βλαδημιρος, 26’’.43- 12η θέση
  • Νικολής Παύλος, 26’’.63- 15η θέση

400μ με εμπόδια (συμμετείχε ένας αθλητής)

  • Καπετανάκης Μιχάλης, 62’’.09- 1η θέση

Μήκος (συμμετείχαν 11 αθλητές)

  • Λύγουρης Παναγιώτης, 5,62μ- 8η θεση

Ύψος (συμμετείχαν 5 αθλητές)

  • Ζαχαρέας Νίκος, 1,94μ- 1η θέση
  • Μπακούρος Λάμπρος, 1,50μ- 5η θέση

Ακοντισμός (συμμετείχαν 3 αθλητές)

  • Τζανετάκης Βασίλης, 52,50μ – 1η θέση
  • Σουλειμεζης Χαράλαμπος, 47,00μ- 2η θέση
  • Παπαγιαννόπουλος Μάριος, 42,50μ- 3η θέση

Σφαιροβολία (συμμετείχαν 7 αθλητές)

  • Παπαγιαννόπουλος Μάριος, 10,93μ- 2η θέση
  • Τζανετάκης Βασίλης 10,57μ- 4η θέση
  • Σουλειμεζης Χαράλαμπος, 9,51μ- 6η θέση

Σκυταλοδρομία 4×100μ (συμμετείχαν 5 ομάδες)

  • Σαραντόπουλος, Λύγουρης, Στρατόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, 47’’.65- 2η θέση

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των Κορασίδων:

100μ (συμμετείχαν 20 αθλήτριες)

  • Διαμαντοπουλου Ευγενία , 12’’.97- 1η θέση

200μ (συμμετείχαν 18 αθλήτριες)

  • Πλατανίτη Χριστιάνα, 24’’.45 – 2η θέση
  • Καλογεροπούλου Γεωργία, 30’’.28- 13η θέση
  • Κνέντζο Ζωή, 30’’.34- 15η θέση

400μ (συμμετείχαν 6 αθλήτριες)

  • Τασιόπουλου Ηλιανα, 1’:06’’.41- 5η θέση

100μ με εμπόδια (συμμετείχαν 6 αθλήτριες)

  • Φεραι Μαριλένα, 15’’.29- 1η θέση

Μήκος (συμμετείχαν 13 αθλήτριες)

  • Καγιά Θεοδώρα, 4,82μ- 8η θέση

Σφαιροβολία (συμμετείχαν 16 αθλήτριες)

  • Γιαννουλάκη Δήμητρα, 10,80μ- 3η θέση
  • Μαλαπάνη Αγγελική, 8,46μ – 11η θέση
  • Κότσαρη Βασιλική, 7,60μ- 14η θέση

Ακοντισμός (συμμετείχαν 7 αθλήτριες)

  • Σταθοπούλου Σταυριάνα, 31,28μ- 6η θέση

Σφυροβολία (συμμετείχαν 8 αθλήτριες)

  • Μαλαπάνη Αγγελική, 30,60μ- 4η θέση
  • Χόντζα Χριστίνα, 26,86μ – 6η θέση
  • Κότσαρη Βασιλική, 26,85μ- 7η θέση
  • Παρθένιου Ελένη, 24,14μ – 8η θέση

Σκυταλοδρομία 4×100 (συμμετείχαν 6 ομάδες)

Φεραι, Διαμαντοπούλου, Πλατανίτη, Κουλιέρη  50’’.10 – 1η θέση

Για την Ολυμπιάδα Καλαμάτας συμμετείχε η αθλήτρια Κλείδωνα Γεωργία η οποία συμμετείχε στα αγωνίσματα της σφαιροβολίας και σφυροβολίας καταλαμβάνοντας την 6η θέση (επίδοση 10,20μ) και την 5η θέση (επίδοση 28,76μ) αντίστοιχα.

Μεσσηνιακός Γ.Σ.

Συνέχεια ανάγνωσης

Αθλητικά

13 Προκρίσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων – Παγκορασίδων για τον Μεσσηνιακό Γ.Σ.

Kalamata Times

Ανέβηκε

στις

Μεσσηνιακό Γ.Σ.

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μεσσηνιακός Γ.Σ.

Μετά και την τελική επικύρωση των αποτελεσμάτων του Διασυλλογικού Πρωταθλήματος Παμπαίδων- Παγκορασίδων που διεξήχθη στην Τρίπολη το περασμένο Σαββατοκύριακο, προκύπτουν εξαιρετικά ενδιαφέροντα ποιοτικά στοιχεία για τον Μεσσηνιακό Γ.Σ.

Ο Μεσσηνιακός Γ.Σ. κατέβασε 14 αθλητές και αθλήτριες στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα, κερδίζοντας 7 μετάλλια και πολύ καλά πλασαρίσματα. Αυτό όμως που κάνει την ποιοτική διαφορά είναι ότι από τους 14 αθλητές και αθλήτριες που αγωνίστηκαν οι 13 κέρδισαν πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, καθώς ξεπέρασαν τα όρια πρόκρισης που θέτει η Εθνική Ομοσπονδία (ΣΕΓΑΣ). Το ποσοστό αυτό αγγίζει το απόλυτο σε προκρίσεις ανάλογα με τις συμμετοχές,  γεγονός που χαροποίησε ιδιαίτερα το προπονητικό τιμ του Συλλόγου, καθώς αποδείχθηκε ότι για μια ακόμη χρονιά η ποιοτική δουλειά που γίνεται επιβραβεύεται.

Τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να συμμετέχουν στη μεγαλύτερη διοργάνωση της ηλικιακής τους κατηγορίας, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων- Παγκορασίδων, καθώς και να αποκτήσουν πολύτιμες αγωνιστικές εμπειρίες και διακρίσεις. Το παρόν και το μέλλον του ανήκει.

Αναλυτικά οι αθλητές και οι αθλήτριες που προκρίνονται στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων-Παγκορασίδων

           Παγκορασίδες 

  • Κουλιέρη Βασιλική- 80μ
  • Μαλαπάνη Αγγελική- Σφύρα
  • Χότζα Χρίστινα- Σφύρα
  • Παρθενίου Ελένη- Σφύρα
  • Κλείδωνα Αγγελική- Σφύρα και Σφαίρα
  • Δωδεκάτου, Χότζα, Φουσέκη, Κνέντζο- 4χ80μ Σκυταλοδρομία

 

         Παμπαίδες

  • Τριαντόπουλος Βλαδίμηρος- 200μ μετ´ εμπόδιων
  • Μπακούρος Λάμπρος- Ύψος
  • Παπαγιαννόπουλος Μάριος- Ακόντιο
  • Τριαντόπουλος, Κουλιέρη, Καλογεροπούλου, Νικόλης- 4χ200μ Σκυταλοδρομία

 

Σειρά έχουν το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, οι Παίδες και οι Κορασίδες του Συλλόγου στο αντίστοιχο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί και αυτό στην Τρίπολη, όπου θα διεκδικήσουν αντίστοιχες επιδόσεις και προκρίσεις στο δικό τους Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Συνέχεια ανάγνωσης

Facebook

Πρόσφατα Άρθρα

ΔΗΜΟΦΙΛΗ