Επιμελητηρίο

Αθλητικά

Ανέβηκε

στις

Europa League: Η Άρσεναλ “πάτησε” τη Νάπολι. Προβάδισμα για Μπενφίκα, Τσέλσι και Βαλένθια 13
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

europa league: Η Άρσεναλ “πάτησε” τη Νάπολι. Προβάδισμα για Μπενφίκα, Τσέλσι και Βαλένθια

Η Άρσεναλ πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Europa League, επικρατώντας με 2-0 της Άρσεναλ στο Λονδίνο. Με το 1,5 πόδι στους “4” η Βαλένθια και η Τσέλσι, φαβορί για πρόκριση η Μπενφίκα.

Αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League έκανε η Άρσεναλ. Η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (σ.σ. αγωνίστηκε βασικός σ’ όλο το παιχνίδι) επικράτησε εντός έδρας της Νάπολι με 2-0 και πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Ιταλία.

Το σύνολο του Ουνάι Έμερι δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στους Ιταλούς και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου ο Ράμσεϊ τελείωσε τον υπέροχο συνδυασμό των συμπαικτών του και με άψογο τελείωμα από ασίστ του Μέιτλαντ-Νάιλς έκανε το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα, το σουτ του Τορέιρα έξω από την περιοχή κόντραρε στον Κουλιμπαλί, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0. Οι «κανονιέρηδες» είχαν την ευκαιρία και για περισσότερα γκολ, αλλά έμειναν στα δύο, τα οποία τη χρήζουν ως το μεγάλο φαβορί για πρόκριση στα ημιτελικά.

Europa League: Η Άρσεναλ “πάτησε” τη Νάπολι. Προβάδισμα για Μπενφίκα, Τσέλσι και Βαλένθια 14Europa League: Η Άρσεναλ “πάτησε” τη Νάπολι. Προβάδισμα για Μπενφίκα, Τσέλσι και Βαλένθια 15

Προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Europa League πήρε κι η έτερη αγγλική ομάδα της διοργάνωσης, Τσέλσι. Οι Λονδρέζοι επικράτησαν 1-0 της Σλάβια μέσα στην Πράγα, χάρη σε γκολ του Αλόνσο με κεφαλιά στο 86’, έπειτα από σέντρα του Γουίλιαν, και βρίσκονται με το 1,5 πόδι στα ημιτελικά.

Η ομάδα που φαίνεται πως «κλείδωσε» την πρόκριση από το πρώτο κιόλας ματς των προημιτελικών του Europa League ήταν η Βαλένθια, η οποία στο φινάλε επιβλήθηκε με 3-1 της Βιγιαρεάλ στον ισπανικό «εμφύλιο» στο «Θεράμικα» και την ερχόμενη Πέμπτη στο «Μεστάγια» θα πρέπει να «αυτοκτονήσει» για να χάσει το «εισιτήριο» για τους τέσσερις του θεσμού.

Ο Γκέδες έκανε το 0-1 για τη Βαλένθια στο 6′, παίρνοντας το ριμπάουντ από την απόκρουση του Φερνάντεθ σε εκτέλεση πέναλτι του Παρέχο. Ο Καθόρλα έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1) στο 36′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ωστόσο οι «νυχτερίδες» έφυγαν με το «διπλό» στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Με υπέροχο του Βας στο 90′, η Βαλένθια προηγήθηκε με 1-2, ενώ ο Γκέδες έγραψε το τελικό 1-3 στο 90+3, χαρίζοντας ουσιαστικά από το πρώτο παιχνίδι στην ομάδα του την πρόκριση στα ημιτελικά.

Mε τον Φέλιξ να κάνει»όργια» και να γίνεται ο μικρότερος σε ηλικία Πορτογάλος ποδοσφαιριστής της Μπενφίκα που σκόραρε χατ τρικ σε αγώνα ξεπερνώντας και τον Εουσέμπιο, οι «Αετοί» επικράτησαν εντός έδρας με 4-2 της Άιντραχτ και πήραν προβάδισμα πρόκρισης στους ημιτελικούς του Europa League.

Οι Γερμανοί έμειναν με 10 παίκτες από το 20′, με τον Εντικά να αποβάλλεται, έπειτα από ανατροπή του Ζέντσον μέσα στην περιοχή. Ο Φέλιξ ανέλαβε την εκτέλεση του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 40′, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (1-1) με τον Γιόβιτς, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα στο 43′ όταν και πάλι ο Φέλιξ με σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 2-1.

Στο 50′ ο Ντίας με κεφαλιά έκανε το 3-1, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα οι Πορτογάλοι έφτασαν και σε τέταρτο γκολ με χατ τρικ του Φέλιξ ο οποίος από κοντινή απόσταση έκανε το πλασέ με το δεξί και έγραψε το 4-1. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 72′ ο Πασιένσια.