στις

Euro 2020: Ελλαδάρα από ατσάλι! (video) 1
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Το πίστεψε (όπως το είχαν τονίσει), το δικαιούταν, το πήρε! Ισοπαλία – σούπερ αποτέλεσμα της Ελλάδας μέσα στη Βοσνία (2-2) επιστρέφοντας από το χάος του 2-0 στο 15′. Μετά από τόσα χρόνια η Εθνική με σφραγίδα Άγγελου έβγαλε ψυχή.

Μία βραδιά που ξεκίνησε πολύ άσχημα όμως στο φινάλε βρίσκει την ελληνική ομάδα να φεύγει από τη Ζένιτσα με το θετικό αποτέλεσμα (2-2) αλλά και την αίσθηση πως ίσως θα μπορούσε να φτάσει ακόμα και στην ολική ανατροπή και τους τρεις βαθμούς. Μία ισοπαλία, ωστόσο, στην έδρα ίσως της άμεσης ανταγωνίστριας για την δεύτερη θέση δεν μπορεί να θεωρείται καλή παρακαταθήκη ενόψει της συνέχειας του γκρουπ.

Οι Βόσνιοι μπήκαν στο ματς δυνατά, πίεσαν την Εθνική μας ομάδα και ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησαν όταν μετά από λάθος αντίδραση της ελληνικής άμυνας σε κόρνερ του Πιάνιτς ο Βίστσα με δεύτερη προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου. Πριν καλά – καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στη Ζένιτσα, ο Πιάνιτς με μία τηλεκατευθυνόμενη εκτέλεση φάουλ στο 15’ «έγραψε» το 2-0, σε μία φάση που ευθύνη φέρει και ο τερματοφύλακας της Εθνικής μας.

Euro 2020: Ελλαδάρα από ατσάλι!

Μετά και το δεύτερο γκολ των Βόσνιων ο Άγγελος Αναστασιάδης γύρισε το σύστημα από τριάδα στην άμυνα σε τετράδα. Η ελληνική ομάδα από εκείνο το σημείο κράτησε περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και δημιούργησε και ορισμένες καλές στιγμές για να σκοράρει χωρίς όμως να τα καταφέρει. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 2-0 παίζοντας ουσιαστικά… ένα τέταρτο.

Χωρίς κάτι αξιόλογο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης φτάσαμε στο 64’ με τον Κώστα Φορτούνη να κερδίζει πέναλτι. Ο παίκτης του Ολυμπιακού ανέλαβε την εκτέλεση και με ωραίο χτύπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Βόσνιους είδαν τον Πιάνιτς να δέχεται την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή στο αμέσως επόμενο λεπτό. Οι συνθήκες που είχαν διαμορφωθεί έμοιαζαν ιδανικές για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που συνέχισε να πιέζει για να φτάσει στην ισοφάριση.

Ήταν μία μεγάλη ευκαιρία που δεν έπρεπε να πάει χαμένη και δεν πήγε. Στο 85’ ο Κολοβός μετά από σέντρα του Ζέκα με άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε για την ελληνική ομάδα. Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και πλέον η Εθνική μας κοιτάει τα δύο εντός έδρας παιχνίδια του Ιουνίου κόντρα σε Ιταλία και Αρμενία.

Πηγή: sdna.gr