Επική ανατροπή: Ο Ολυμπιακός με φόρα την Κυριακή στον τελικό

στις

Επική ανατροπή: Ο Ολυμπιακός με φόρα την Κυριακή στον τελικό 1
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Ιστορικό ξέσπασμα από τον Ολυμπιακό, που με σκορ 27-2 στην τρίτη περίοδο γύρισε τον ημιτελικό με τη Μονακό τούμπα. Οι Πειραιώτες πήραν την νίκη (76-62) και μαζί την πρόκριση στον τελικό της EuroLeague, με στόχο την τέταρτη EuroLeague της ιστορίας τους.

Στο ημίχρονο όλα έμοιαζαν να έχουν χαθεί. Το -12 ίσως και να κολάκευε τον Ολυμπιακό, όμως στο δεύτερο μέρος του ημιτελικού με τη Μονακό, οι Πειραιώτες ήταν η ομάδα που απόλαυσε η Ευρώπη σε όλη τη διάρκεια της σεζόν. Και κάτι παραπάνω! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατασπάραξε με 27-2 τη Μονακό στο τρίτο δεκάλεπτο, γύρισε το παιχνίδι τούμπα με τον πιο απίθανο, με τον πιο φαντασμαγορικό τρόπο (76-62), προκρίθηκε στον τελικό της Κυριακής (21/5 στις 20:00) και θα μπει εκεί για το 4ο αστέρι.

Ασύλληπτη η τρίτη περίοδος, απίστευτα πράγματα στο κομμάτι της οργάνωσης και της ατομικής άμυνας από τον Τόμας Γουόκαπ, με τους Παπανικολάου – Βεζένκοβ να σκοράρουν, τον Μουστάφα Φαλ να τελειώνει τις φάσεις κοντά στο καλάθι στην τέταρτη περίοδο και να μοιράζει το παιχνίδι, σε ένα απόγευμα στο οποίο πολλά έδειχναν εναντίον του Ολυμπιακού. Μιας ομάδας που συνεχίζει με τον δικό της τρόπο, “απαντάει” στους βιαστικούς και έχει χτίσει κάτι που ζηλεύουν πολλοί οργανισμοί σε όλη την Ευρώπη.

Η Μονακό, από την άλλη, στο πρώτο Final Four της ιστορίας της είχε -όπως πολλοί περίμεναν- δύο πρόσωπα. Ένα καταπληκτικό στο πρώτο, στο οποίο πάντως περισσότερο ήταν κακός ο Ολυμπιακός και λιγότερο σπουδαία εκείνη, πριν γκρεμίσει τα πάντα στην τρίτη περίοδο. Η άμυνα των ερυθρόλευκων έμοιαζε να έχει… χταπόδια και όχι χέρια, με τον Σάσα Ομπράντοβιτς να βλέπει τον Μάικ Τζέιμς να “πνίγεται” και μαζί του να πνίγεται ολόκληρη η ομάδα.

Ο MVP

Ο Τόμας Γουόκαπ έπαιξε 18:25, δεν πήρε σουτ (!) και όμως ήταν ο άνθρωπος που γύρισε το ματς στην τρίτη περίοδο. Με ασύλληπτη ψυχραιμία, με διάβασμα της άμυνας της Μονακό, με δημιουργίες και άριστο μοίρασμα της μπάλας. Σπουδαίος και ο Μουστάφα Φαλ των 12 πόντων, κυρίως όμως των τεσσάρων ασίστ που έκαναν τη διαφορά. Απίθανη ομαδική εμφάνιση από τον Ολυμπιακό, που έδειξε για ακόμα μία φορά από τι υλικό είναι φτιαγμένος.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Μάικ Τζέιμς στην καλή του βραδιά είναι ο κορυφαίος παίκτης της Ευρώπης και στην κακή του βραδιά ο καλύτερος παίκτης του… αντιπάλου. Στον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό, ο Αμερικανός έδειξε και τα δύο του πρόσωπα. Και στο τέλος του σαρανταλέπτου είχε 17 πόντους από 2/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα και δύο ασίστ για δύο λάθη. Φυσικά κι άλλη υστέρησαν από τη Μονακό, απλώς είναι διαφορετικές οι απαιτήσεις από τον Τζέιμς και διαφορετικές από τον Μοτιεγιούνας ή τον Χολ.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 1/4 δίποντα και 3/7 βολές έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, την ώρα που η Μονακό είχε την αποτελεσματικότητα και τον Τζέιμς σε καλή βραδιά (8 πόντοι). Στο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν 4/12 τρίποντα, απλώς οι Μονεγάσκοι σούταραν με 66% στο δίποντο (33% οι Πειραιώτες) και δεν είχαν στείλει εννέα βολές στο σίδερο. Το 27-2 της τρίτης περιόδου ήταν… σοκαριστικό, η Μονακό έκλεισε την τρίτη περίοδο με 1/14 σουτ (!) και πέντε λάθη, ενώ στο τέλος της βραδιάς είχε 5/24 τρίποντα και μόλις 10 ασίστ για 12 λάθη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Κάναν 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4 (1/3 τρίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 9 (7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 19 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 15 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακς 3, ΜακΚίσικ 5 (1)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Μονέκε 2, Λόιντ 11 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντιάλο 2 (4 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 7 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 2 (7 ριμπάουντ), Τζέιμς 17 (2/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη)