Επαγγελματική νίκη η ΑΕΚ 2‑0 την Κραϊόβα στη Ρουμανία

στις

Επαγγελματική νίκη η ΑΕΚ 2‑0 την Κραϊόβα στη Ρουμανία 1
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Μια εξαιρετικά σοβαρή ΑΕΚ πήρε μια επαγγελματική νίκη στη Ρουμανία (0-2) και απέκτησε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι όφ του Europa League.

Tα γκολ της Ένωσης σημείωσαν οι Πέτρος Μάνταλος με κεφαλιά και Μάρκο Λιβάγια με σουτ-κεραυνό. Στο 60′ ο Σιμόες έκλεψε στο κέντρο, η μπάλα έφτασε στον Ζεράλδες, ο οποίος άνοιξε στον Λιβάγια. Ο Κροάτης έβγαλε καταπληκτική σέντρα στην πλάτη της άμυνας των Ρουμάνων και ο Μάνταλος με υπέροχη κεφαλιά έκανε το 0-1 για την ΑΕΚ. Τα τέρματα της ΑΕΚ ζευγάρωσε ο Λιβάγια στο 85ο λεπτό με άπιαστο σουτ, έπειτα από καταπληκτική ασίστ του Παουλίνιο.

Στο 39ο λεπτό, ενα σφίξιμο στους κοιλιακούς προσαγωγούς ήταν ο λόγος που ο Βίκτωρας Κλωναρίδης έγινε αναγκαστική αλλαγή στο ματς, ενώ με φορείο αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο στο 80ό λεπτό του παιχνιδιού ο Αντρές Σιμάο, ο οποίος έδειξε να πονάει και αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Κρίστισιτς.

Οι συνθέσεις στο Κραϊόβα – ΑΕΚ

Kραϊόβα (4-3-3): Πιλιατσέλι, Μπριτσεάγκ, Άτσκα, Κέλιτς, Μπάνκου, Ματέιου, Κιτσαλντάου, Ιβάνοφ (66′ Κάκα), Βατατζελου, Μπάρμπουτ (73′ Ιονίτα), Ρόμαν (73′ Φόρτες)

Στον πάγκο για την Κραϊόβα: Ποπέσκου, Μπόρτα, Χρένιουκ, Κονσταντίν

ΑΕΚ (4-2-3-1): Μπάρκας, Παουλίνιο, Χουλτ, Σβάρνας, Βράνιες, Σιμόες, Σιμάο (82΄Κρστιτσιτς) Ζεράλδες, Βέρντε (65’ Ολιβέιρα), Μάνταλος, Κλωναρίδης (39΄ λ.τρ Λιβάια)

Στον πάγκο για την ΑΕΚ: Τσιντώτας, Λόπες, Οικονόμου, Αλμπάνης