Χειροκροτήθηκε η Καλαμάτα παρά την ήττα της από τον Ολυμπιακό (fotos)

Κυπέλλου Ελλάδας
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Καλαμάτα – Ολυμπιακός

Η ομάδα της Καλαμάτας αντιμετώπιζε την ομάδα του Πειραιά, τον πρωτοπόρο της Super league στον πρώτο αγώνα για τους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας, στο εθνικό στάδιο της παραλίας.

Καλαμάτα - Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ με ένα πανέμορφο γκολ του Ραντζέλοβιτς στο 6΄λεπτο, η ομάδα της Καλαμάτας ανέβασε την απόδοση της και δημιούργησε δυο πολύ καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσει το ματς, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Η πρώτη πολύ καλή ευκαιρία για την μαύρη θύελλα ήρθε στο 36′, με την κοντινή κεφαλιά του Ράκιτς που πέρασε λίγο άουτ ενώ στο 43′ δεν είχε τύχη το σουτ του Στεργίδη έξω από την περιοχή.

Στο  ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα της Καλαμάτας υποχρέωσε τον ερυθρόλευκο τερματοφύλακα να αποκρούσει εντυπωσιακά το σουτ του Νατσιόπουλου, ενώ στο 53′ ο Χριστοδουλόπουλος, βρήκε δίχτυα μετά από μια καταπληκτική μπαλιά του Λοβέρα, ο Λάζαρος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-2.

Η συνέχεια για τη μαύρη θύελλα ήταν αυτό που επιθυμεί και ο κόσμος της, έδειξε πάθος κυνήγησε και δημιούργησε φάσης στην αντίπαλη εστία, κράτησε την μπάλα στο κέντρο αλλά έπαιζε με ένα αντίπαλο πολύ καλύτερο και δίκαια το σκορ έμεινε στο 0 – 2

Στο τέλος του αγώνα αξίζει να τονίσουμε ότι οι φίλαθλοι της Καλαμάτας, χειροκρότησαν τους παίχτες της Καλαμάτας, αναγνωρίζοντας την προσπάθεια των παικτών αλλά και την ανωτερότητα του αντιπάλου.

Οι συνθέσεις

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Χριστοφιλέας, Τόλι, Κωνσταντινόπουλος, Μπάμπης, Τριποτσέρης, Στεργίδης, Ηλιόπουλος (71′ Αλεξόπουλος), Νατσιόπουλος, Ράκιτς (66′ Κουϊρουκίδης), Οσμανάγκιτς (64′ Ζαχαρόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Σισέ, Αβραάμ, Μεριά (64′ Μάρκοβιτς), Κούτρης, Γκασπάρ, Μπενζιά (80′ Μπέλιτς), Λοβέρα, Ραντζέλοβιτς, Χριστοδουλόπουλος (73′ Ξενιτίδης), Γκερέρο.