4ος ο Μπουρίκας στην OPEN, 3ος και 4ος στην ΜX300 Θεριός και Σπύρης της ΛΕΜΟΚΑ 7

kafemauroeidis

Αθλητικό Σωματείο ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ.

• Σοβαρός τραυματισμός αθλητή, στις Σέρρες
  • Με 120 αθλητές ο 1ος αγώνας του Πανελληνίου Motocross 2020 στις Σέρρες

Πρώτος σταθμός του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Motocross 2020 αποτέλεσε το Αυτοκινητοδρόμιο των Σερρών, όπου πραγματοποιήθηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο ένας πολύ καλός και ανταγωνιστικός αγώνας. Εκατόν είκοσι συμμετοχές, μεγάλο πλήθος θεατών και η πολύ καλή προετοιμασία του αγωνιστικού χώρου συνέθεσαν το σκηνικό του εναρκτήριου αγώνα της σεζόν που περιλάμβανε δυνατές μάχες, μπόλικο θέαμα και ανταγωνισμό.

Οι νικητές των κατηγοριών

Στην MX1 κατηγορία μεγάλος νικητής ήταν ο Παναγιώτης Κουζής, με δεύτερο τον Μανώλη Κρητικό και τρίτο τον περσυνό πρωταθλητή Ιωάννη Τουρατζίδη.

Στην κατηγορία MX300 η οποία θεσμοθετήθηκε φέτος και τρέχουν μικτά σκέλη με την MX1 πρώτος αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μπαξεβάνης, δεύτερος ο Φοίβος Κολιοπάνος ενώ στην τρίτη και τέταρτη θέση αντίστοιχα τερμάτισαν οι αθλητές του Αθλητικού Σωματείου ΛΕ.ΜΟ.ΚΑ. Παναγιώτης Θεριός και Γιώργος Σπύρης.

Η επίδοση των δυο αθλητών του καλαματιανού σωματείου στην δίχρονη αυτή κατηγορία, ήταν πολύ καλή, ανεξάρτητα με τον μικρό αριθμό αγωνιζόμενων (5 συμμετοχές). Οι αθλητές της ΛΕΜΟΚΑ έτρεχαν μαζί με την κατηγορία MX1.

Στη κατηγορία OPEN νικητής αναδείχθηκε ο Χρήστος Τομαράς, ο οποίος άφησε στην δεύτερη θέση τον Βασίλη Πακαταρίδη και στην τρίτη θέση τον Κωνσταντίνο Τζιώρα 3-3. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Ευάγγελος Μπουρίκας της ΛΕΜΟΚΑ σε μια από τις πρώτες του εμφανίσεις. Μάλιστα η κατάκτηση της τέταρτης θέσης κρίνεται επιτυχής αν αναλογιστεί κανείς ότι είχε πτώση στο δεύτερο σκέλος σε μια κατηγορία που φέτος θα έχει τρομερό συναγωνισμό και μάχες με γεμάτες μπάρες. Αυτό μαρτυρά άλλωστε το γεγονός ότι στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν και στην γραμμή εκκίνησης βρέθηκαν 40 αναβάτες!

Σοβαρός τραυματισμός αθλητή

Μελανό σημείο του εναρκτήριου αγώνα της σεζόν ο τραυματισμός ενός αθλητή κατά τη διάρκεια των χρονομετρημένων δοκιμών της ΜΧ1 – ΜΧ300, μόλις δύο λεπτά αφότου ξεκίνησαν.

Περίπου στη 1:27 το μεσημέρι ο Θ.Α. έπεσε και δεν μπόρεσε να σηκωθεί ξανά. Στο σημείο αυτό η κόκκινη σημαία σήμανε την προσωρινή διακοπή των χρονομετρημένων και σύντομα κατέφθασε ασθενοφόρο με το οποίο ο τραυματισμένος αθλητής μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Σερρών κι από εκεί στο νοσοκομείο Παπανικολάου στην Θεσσαλονίκη. Κατόπιν αυτού, οι κατατακτήριοι συνεχίστηκαν. Σύμφωνα με πληροφορίες ο τραυματισμός είναι πολύ σοβαρός.

Πάντως στην πίστα διαπιστώθηκαν θέματα προληπτικής ασφάλειας στη διαδρομή και όσον αφορά στους θεατές που για μια ακόμη φορά ήταν πολύ κοντά στην διαδρομή!