2η θέση για την ΤΟΛΜΗ στον ιστιοπλοϊκό αγώνα της Ύδρας

στις

2η θέση για την ΤΟΛΜΗ στον ιστιοπλοϊκό αγώνα της Ύδρας 1
Κοινοποιησέ το

kafemauroeidis

Την 2η θέση στη κατηγορία της και την 7η θέση μεταξύ 49 σκαφών στη κατηγορία ORC Sport κατέλαβε η καλαματιανή ιστιοπλοϊκή ομάδα στον αγώνα «Ύδρα 2019» που διοργανώθηκε το τριήμερο 26 με 28 Οκτωβρίου από τον Ναυτικό Όμιλο Ελλάδος, όπου συμμετείχαν συνολικά 78 σκάφη (κατηγορίες ORC Sport & ORC Performance) και περιλάμβανε τις ιστιοδρομίες Φάληρο – Ύδρα και Ύδρα-Φάληρο, απόστασης 37 ΝΜ.

Οι ιδανικές καιρικές συνθήκες που επικράτησαν και στις δύο ιστιοδρομίες βοήθησαν ώστε οι κούρσες να ολοκληρωθούν από τα περισσότερα σκάφη. Συγκεκριμένα, στην 1η ιστιοδρομία επικράτησε άνεμος B 2-3 Bf με χαμηλό κυματισμό. Αμέσως μετά την εκκίνηση στο Φάληρο, τα σκάφη βίραραν τα μπαλόνια και με πλεύση πρίμα έπλευσαν προς την Ύδρα, με τα περισσότερα σκάφη να επιλέγουν να κρατηθούν πιο κοντά στην Αίγινα.

Με συνολικό χρόνο πορείας 06:47:35 η καλαματιανή ομάδα κατέλαβε την 8η θέση μεταξύ 49 τερματισάντων σκαφών. Στην 2η ιστιοδρομία, ο αγώνας ξεκίνησε με άνεμο Α-ΒΑ 1-2 Bf που στην συνέχεια «γύρισε» σε ΝΑ 2-3Bf. Έτσι τα περισσότερα σκάφη είχαν πλεύση όρτσα μέχρι τους νήσους Τσελεβίνια, στην ΒΑ άκρη της Πελοποννήσου και στην συνέχεια χρησιμοποίησαν τα μπαλόνια μέχρι να τερματίσουν στο Φάληρο. Λόγω του ασθενούς ανέμου στην αρχή του αγώνα, απαιτήθηκαν 09:01:58 ώστε η καλαματιανή ομάδα να τερματίσει στο Φάληρο, κερδίζοντας την 7η θέση της γενικής κατάταξης. Στην συνολική βαθμολογία, μετά το πέρας και των δύο ιστιοδρομιών, η Ομάδα κατάκτησε την 2η θέση στην υποκατηγορία ORC Sport 4 και την 7η θέση στην γενική κατάταξη.

Κυβερνήτης του σκάφους ήταν ο Γιάννης Σαραντόπουλος και πλήρωμα oι Κώστας Λημνιός, Βαΐα Παντίδου, Κώστας Χατζηαγάπογλου, Βίκη Κουφού και Αναστασία Καρέλα. Μετά την ολοκλήρωση του αγώνα, το σκάφος παραμένει ελλιμενισμένο στο Μικρολίμανο ώστε να λάβει μέρος στους επόμενους προγραμματισμένους αγώνες του Σαρωνικού προτού επιστρέψει για διαχείμαση και το ετήσιο πρόγραμμα συντήρησης στην Μαρίνα Καλαμάτας.