Δευτέρα, 20 Νοεμβρίου 2017 09:58

Ανατροπή και νίκη για τον Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ απέναντι στην Ένωση Αθλοπαιδιών Πατρών για τη Β' Εθνική γυναικών

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πανηγύρισε ο Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ απέναντι στην Ένωση Αθλοπαιδιών Πατρών για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής γυναικών σε ένα ματς που είχε διάρκεια πάνω από δύο ώρες.

Στα δύο πρώτα σετ οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις φιλοξενούμενες να είναι πιο συγκεντρωμένες στα κρίσιμα σημεία και να προηγούνται με 0-2. Στο τρίτο ο Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ μπήκε σε θέση οδηγού από την αρχή, επέβαλε το ρυθμό του και σχετικά εύκολα ήρθε η μείωση του σκορ. Στο επόμενο οι πατρινές προηγήθηκαν με 12-17. Αν και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρναν μια καθαρή νίκη μίλησε η ψυχή των αθλητριών μας. Με ένα τρομερό σερί γύρισαν το σετ για να οδηγηθούμε τελικά στο tie break το οποίο τα είχε όλα και εννοείται ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς.

Συνεχείς εναλλαγές στο σκορ με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος φτάνοντας στο τελικό 17-15 για τον σύλλογό μας. Μία τεράστια νίκη τόσο από ψυχολογικής όσο και από βαθμολογικής πλευράς απέναντι σε μία δυνατή ομάδα. Ακολουθεί ο εκτός έδρας αγώνας στην Πάτρα την ερχόμενη Κυριακή με αντίπαλο ένα από τα φαβορί για την άνοδο Α.Ε.Π. ΟΛΥΜΠΙΑΣ.

Σημειωτής: Βλαχούλη Όλγα

Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ (Ντάκουρης Παναγιώτης): Μπεσή Εβελίνα, Μάτα Κλέα, Κουκούτση Ευτέρπη, Ορφανέα Αφροδίτη (c), Μπότη Θεοδώρα, Μαθιουδάκη Νίκη, Καπλάνη Θεοδώρα (λ), Πανταζοπούλου Νάνσυ, Μπουζέα Ιωάννα, Κατσόγιαννη Μελίνα, Τσώνη Αλεξία, Μπότη Καλλιρόη, Λίκα Αγγελική (λ), Βυζά Αναστασία
Ε.Α.Π. (Μητρόπουλος Γ.): Κάτση Ν., Στούκη Α., Πελεκούδα Β. (c), Στούκη Ν., Καρνάτσου Ε., Συσίκη Χ., Ζήκου Κ. (λ), Φασσέα Μ., Μαστρογεωργίου Θ., Μακρή Σ.,

Φωτογραφία του χρήστη Akritas A.O. Kalamatas.